Во врска со моменталната ситуација со македонско - бугарските односи премиерот Заев истакна дека непринципиелната позиција на Бугарија спречи овозможување на првата меѓувладина конференција со ЕУ со што требаше да биде означен почетокот на преговорите.

ЗАЕВ: Нема да преговарам за тоа дека сме Македонци кои зборуваат македонски јазик

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев вчера учествуваше на панелот кој го организираше американскиот...

Перо Милчин / 9 февруари, 2021 10:15

Тој вели дека договорите се потпишуваат за да бидат исполнети. За жал, во Македонија мислеа дека потпишуваат договор, кој можеби нема да го исполнат.

Каракачанов: Најтрагичниот дел од бугарската историја е Македонија

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов одново повтори дека темата Македонија била од стратешки...

Рејхан Бајрами / 18 јануари, 2021 6:10

Кога ЕУ не ги исполнува своите ветувања во случаите каде што има напредок и тоа е целосно заслужено, за што македонското искуство е совршен пример, тогаш довербата во европската посветеност на регионот на Западен Балкан драматично се намалува, порачува вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во интервју за српскиот неделник НИН.

ДИМИТРОВ: Бугарија отвора прашања кои во суштина се антиевропски

Зајакнување на имплементацијата на Договорот за добрососедство, но и зајакната промоција на тоа што е направено; продолжување...

Перо Милчин / 17 декември, 2020 16:45

СМК со огорченост ја осудува агресијата на Софија врз Македонскиот народ, со флагрантно кршење на меѓународното право и грубо мешање во внатрешните работи на суверна и самостојна држава Македонија!

ПРАВОТО НА САМООПРЕДЕЛУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД Е ПОД АГРЕСИЈА НА СОФИЈА СО ФЛАГРАНТНО КРШЕЊЕ НА МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО!

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ја отфрла како измама, изјавата на министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина...

Перо Милчин / 15 декември, 2020 7:38

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, пак, за време на расправата во грчкиот парламент за доверба на неговата влада пред пратениците ја прочита нотата со дообјаснувањето од Никола Димитров.

ПЕТРОВ: Ципрас заедно со Зоран Заев ја дозакопа Македонија и македонскиот идентитет

СПОГОДБАТА ДИМИТРОВ-КОЅИАС НЕ ГО РЕШАВА МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ, ТУКУ ГО САНКЦИОНИРА БУКУРЕШКИОТ ДОГОВОР ОД 1913 – ЈА ЛЕГАЛИЗИРА...

Перо Милчин / 10 декември, 2020 5:37

Тој во четврток ќе има средба и со бугарскиот претседател, Румен Радев.

Бучковски во Софија: Се среќава со Захариева, Борисов и Каракачанов

Владо Бучковски, денеска ќе ја оствари првата официјална посета на Софија откако е назначен за специјален претставник на...

Стојче Бушин / 9 декември, 2020 8:28

Вели дека нема простор за преговори за идентитет, ниту пак за Гоце Делчев кој се родил живеел и се борел за Македонија.

Димитриевски: Владата направи голем лапсус со изборот на Владо Бучковски

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски во вечерашното гостување на телевизија Сител рече дека Владата направила...

Рејхан Бајрами / 7 декември, 2020 5:26

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека информацијата дека Данска и Холандија се приклучуваат на бугарското вето е неточна.

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: БУГАРСКИ МЕДИУМИ НАЈАВИЈА ВЕТО И ОД ДРУГИ ЗЕМЈИ, ДОЈДОА ДЕМАНТИ

Лажни вести се информациите дека  Холандија ја поддржала Бугарија во блокирањето на преговарачката рамка за Северна Македонија...

Перо Милчин / 4 декември, 2020 17:41