Пораката до Западен Балкан: Вашата иднина е во ЕУ.

Македонија и Албанија добија преговори со ЕУ: ВАРХЕЈИ- Ви честитам, вашата иднина е во ЕУ

Министрите за европски прашања на Европската Унија денеска дадоа зелено светло за започнување преговори со Република Македонија...

Мартин Попоски / 24 март, 2020 15:37

Претседателот Пендаровски очекува ваква поддршка од сите членки на Унијата, но и и конкретна временска рамка за старт на преговрите.

Меркел: Старт на преговорите за Македонија и за Албанија, а потоа секој по својот пат

Македонија и Албанија заедно да ги започнат преговорите со Унијата, а потоа да продолжат индивидуално со процесот во зависност...

Весна Петровска / 17 јануари, 2020 20:15

Тој додаде дека Италија инсистира да има позитивна одлука за почеток на преговорите за двете земји. – Италија инсистира на потребата за позитивна одлука за двете земји и закажување датум за повикување на првата меѓувладина конференција, исто така и да се додели мандат на Комисијата да ја подготви рамката за преговори.

Мајо: Италија ги поддржува Албанија и Македонија на европскиот пат

Италијанскиот министер за надворешни работи и меѓународна соработка, Луиџи ди Мајо од Тирана порача дека Италија го поддржува...

Катерина Крстиќ / 11 декември, 2019 21:49

Моменталната проценка води дека гледаме можност за Македонија да започне преговори со ЕУ, а таква можност не гледаме за Албанија.

ЖЕЖОК ШАМАР ЗА АЛБАНИЈА ОД ХОЛАНДИЈА: Македонија може да започне преговори со ЕУ, Албанија НЕ

Амбасадорот на Холандија во Скопје, Дирк Јан Коп изјави дека неговата земја моментално гледа можност Македонија да започне...

Рејхан Бајрами / 16 ноември, 2019 23:28

-Не мислам, знам дека е така. Прашајте ги утре дали сакаат преговори со Албанија. Половината ќе ви кажат не. Сакаат да отворат со Северна Македонија, тоа е мала земја, го сменија името и тоа е навистина историско постигнување. Таа не ги плаши луѓето. Но реалноста е дека доколку не отворите и со Албанија создавате ужасна траума во регионот. Албанските јазични заедници се насекаде. Доколку ја понижите Албанија, ќе направите трајна дестабилизација на регионот, вели Макрон во интервјуто за „Економист“.

Макрон подготвен за преговори ако следните месеци се спроведат клучните реформи и се реформира методологијата

Францускиот претседател Емануел Макрон излезе со помек став во однос на почетокот на преговорите со Северна Македонија...

Весна Петровска / 7 ноември, 2019 22:15

Караманлис како премиер на Грција стави вето против Македонија на НАТО самитот во 2008 година!

Караманлис: Потписот на Преспанскиот договор не дава автоматски билет за ЕУ!

Караманлис, поранешниот премиер на Грција, кој ја блокираше поканата на Македонија за НАТО во 2008 година, вчера во Солун изјави:...

Данаил Михајловски / 28 октомври, 2019 13:51

Како вчера, кога сфативте дека го губите датумот за преговори со ЕУ, вашиот влог во играта во која инфантилно заигравте „ол ин“ и потоа завршивте „ол аут“.

ЧУКНЕТЕ ГИ ГЛАВИТЕ: “Вчера го изгубивте датумот, а утре, ако не ви дојде умот, ќе ја изгубите и власта”

Цели три години, другарчиња, ве критикувам и ви укажувам дека не сте баш на прав пат. Знам, ви збоктисав. Ме замразивте. Но сега,...

Сара Фемина / 19 октомври, 2019 13:37

Владата треба се што не направиле досега да го направат до октомври. Сета таа патетика по Самиот на ЕУ да ја претворат во реална политика.

ФРЧКОСКИ: “Жртвата Заев треба да ја остави во Брисел и да се врати во Македонија како ЛАВ”

Професорот Љубомир Фрчоски во вечерашното гостување во „24Анализа“ на 24Вести ТВ рече дека притисок од опозицијата ќе има...

Сара Фемина / 18 октомври, 2019 23:08