Тој рече дека само со владеење на правото може да се спроведат реформите и во другите области, со цел рамноправност со развиените земји.

Премиерот Заев за случајот Таргет-Тврдина: Испратена е пораката дека системот функционира

„Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем“, оцени премиерот Зоран Заев во врска...

Перо Милчин / 27 февруари, 2021 8:10

Целта на овие реформи е на ученикот да му даде целосна слика за одреден настан или тема, а ова се постигнува преку интердисциплинарен и интегриран пристап.

МОН: Не се укинува ниту историја, ниту една научна дисциплина, ќе се изучуваат поврзано

Министерството за образование и наука подготвува целосно нов модел на настава во кој ниту една научна дисциплина нема да...

Перо Милчин / 17 декември, 2020 5:56

Антикоруппциска Комисија го враќа во живот предметот Поткуп ?

Антикорупциска комисија го враќа на насловните страници случајот “едно евро за Вицето”

Претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска во вечерашното гостување на Топ Тема најави дека утре ќе...

Узунов Бобан / 8 мај, 2019 23:00

Случајно или не, во екот на т.н. национално помирување почнаа да паѓаат предметите на СЈО, министерот Сугарески со допис потврди дека Јанакиески постапил по законот за "Топлик"

Сугарески потврди дека СЈО нема случај во предметот “Топлик”

Министер за транспорт и врски Горан Сугарески во допис до државниот правобранител го урнал обвинението на СЈО за случајот...

Мартин Попоски / 5 декември, 2018 12:52

Албанскиот театар започна да се реконструира пред четири години како дел од проектот "Скопје 2014-та", а по политичката криза во Македонија никогаш не беше целосно завршен

Проектот “Реконструкција на Албанскиот театар”, опомена за Канческа Милевска

Реконструкцијата на Албанскиот театар која започна пред четири години, основ за ново обвинение против поранешната министерка...

Мартин Попоски / 21 ноември, 2018 7:37

Првиот работен ден за обвинителката Вилма Русковска, како нов шеф на јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција започна со истрага за Груевски

ОЈО отвори истрага за бегството на Груевски, на список половина влада?

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори истрага за бегството на Никола Груевски. Од...

Мартин Попоски / 15 ноември, 2018 14:11

Заев го започна планот за отповикување на претседателот Иванов, започна со ОЈО, обезбеди 2/3 мнозинство во Собранието, се чека на "одобрување" од Уставниот суд на Македонија

Обвинителството со истрага за Иванов за кршење на Уставот

Основното јавно обвинителство ќе поведе истрага против претседателот Ѓорге Иванов поради прекршување на Уставот на Република...

Мартин Попоски / 30 октомври, 2018 11:45

Правните застапници бараат оценка на уставноста на член 353 од Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик од 2004 и 2009 година од Уставен суд на Македонија

Уставен ќе преиспита член од законот по кој се обвинети најмногу лица од ВМРО – ДПМНЕ

Адвокатот на Груевски и Јанакиески бара Уставен да преиспита член од законот по кој се обвинети најмногу лица од ВМРО –...

Мирко Бачиќ / 17 октомври, 2018 7:17