Како што подвлече премиерот Заев, реорганизацијата на државните органи е една од клучните реформи за подобрување на јавната администрација, реорганизација е еден од стратешките приоритети на реформата на јавната администрација, нагласен и во Програмата на Владата.

Осма седница на Советот за реформа на јавната администрација: Поддршка за важноста од имплементација на проектот за реорганизација на органите на државната управа

Советот за реформа на јавната администрација (Совет за РЈА), со кој претседава премиерот Зоран Заев, ја одржа осмата редовна...

Перо Милчин / 18 декември, 2020 4:57

Не размислувам на таа тема. Сметам дека на еден лидер на партија кој донесе многу важни одлуки во корист на државата, многу храбри одлуки, кој успеа во изминатите години да го сруши режимот, заслужува да му се даде нова шанса.

Спасовски: Заев успеа да го сруши режимот, заслужува да му се даде нова шанса

Случувањата во СДСМ е една од темите на кои разговараме со Оливер Спасовски, кој беше гостин во „Клик Плус“ на ТВ21. Спасовски...

Перо Милчин / 11 декември, 2020 6:15

Станува збор за набавка на 100 респиратори во вредност од околу 10,5 милиони км, како и заштитна опрема во вредност од 2,9 милиони км, објавија сараевските медиуми.

АФЕРА РЕСПИРАТОРИ: Обвинение поднесено против премиерот на Федерацијата БиХ, Солак, Хоџиќ и Миличевиќ!

По повеќемесечна истрага, Обвинителството на Босна и Херцеговина денеска покрена обвинение поради аферата „Респиратори“...

Мирко Бачиќ / 4 декември, 2020 21:53

Актуелната српска премиерка Ана Брнабиќ во понеделникот вечерта доби од претседателот Александар Вучиќ уште еден мандат да ја води идната влада во Србија!

АНА БРНАБИЌ ПОВТОРНО ПРЕМИЕР: Вучиќ – Жестоко се бореше за Србија, водеше политика која никому не му се додворуваше

Српскиот претседател, согласно уставот и законите, ја предложи досегашната премиерка Ана Брнабиќ за мандатар на новата српска...

Стојче Бушин / 6 октомври, 2020 8:01

Во гостувањето премиерот рече дека од големо значење е пријателскиот договор склучен со Бугарија и нагласи дека од неговиот бугарски колега, премиерот Бојко Борисов нема никаква закана ниту коментар кон Македонија.

Заев: Ако го присвојуваме Гоце Делчев, нема да го решиме проблемот со Бугарија!

Во вчерашното гостување во емисијата „Само интервју“, премиерот Зоран Заев рече дека прашањето за Гоце Делчев треба да...

Катерина Крстиќ / 29 септември, 2020 10:08

Во февруари 1992 година станува член на СДСМ. Основач е и генерален секретар на Социјалдемократската младина на Македонија од 1996 до 1999 година, а потоа и нејзин претседател до 2001 година.

Кој е Лазар Еленовски, „идниот премиер“ за кој се договориле Мицкоски и Ахмети?

Во медиумите вече на големо се шпекулира за договорот на ВМРО-ДПМНЕ и лидерот на ДУИ, и предлогот за Лазар Еленовски за премиер. Имено...

Катерина Крстиќ / 6 август, 2020 23:21

Како што пишува весникот, сега Мицкоски треба да го убеди претседателот на Левица, Димитар Апасиев, да поддржи влада со премиер Албанец, за да може да се формира мнозинството.

Лајм: Мицкоски и Ахмети се договориле за влада, Еленовски ќе биде премиер

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го финализираат договорот за формирање нова Влада, објави порталот Лајм, повикувајќи се на партиски извори. Како...

Катерина Крстиќ / 11:42

Веднаш по средбата Тачи ја прифати постизборната коалиција со СДСМ, а по се изгледа и ја добил оваа институција.

Заев договорил коалиција со Тачи, на Ахмети му порача: Со 15 пратеници не се добива премиер!

Вчера албанскиот портал Газета Експрес, објави детали од средбата на Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Како што беше...

Катерина Крстиќ / 10:39