Италија се наоѓа во ситуација да мора да ги поддржи истовремено двајцата политички најсрамни премиери на континентот, поради тешките корупциски скандали во кои се вмешани.

ЛА ВЕРИТА ДЕНЕС: Премиерот на Италија “клекна” пред контраверзниот Заев- Скопје заслужува да влезе во ЕУ!

Италија ја следи линијата на Могерини и силно го поддржува контраверзниот македонски премиер. Ларис Гајзер 30.10.2019 Премиерот...

Сара Фемина / 30 октомври, 2019 6:39

Заев вели дека сега Владата е насочена да го одржи темпото на економските реформи.

Заев: Рано е уште да се разговара за технички премиер

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање пред почетокот на Конференција на Светската царинска организација...

Катерина Крстиќ / 22 октомври, 2019 11:39

Заев ја коментираше изјавата на Христијан Мицкоски дека Албанци во Гостивар му давале безрезевна поддршка. Премиерот истакна дека тој е оној кој ја има поддршката од сите граѓани.

Премиерот во оставка ЗАЕВ: Сите граѓани ме сакаат, таков ми е ликот и мојот наратив

Дали ми приоѓаат и ме прегрнуваат Албанци, не треба да зборувам, само треба да го погледнете амбиентот околу мене, рече вчера...

Катерина Крстиќ / 10:35

Спасовски, Николовски и Анѓушев, според иформациите, се луѓето од најголема доверба на Заев.

ЗАЕВ ЈА НАПУШТА ПРЕМИЕРСКАТА ФОТЕЛЈА: Оливер Спасовски премиер на техничката Влада!

Актуелниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, најверојатно е изборот на Зоран Заев за премиер на техничката...

Перо Милчин / 20 октомври, 2019 20:27

Наводно како што пренесува ин7, Спасовски ќе ја предводи владата до претстојните парламентарни избори, кои се очекува да бидат распишани во наредните денови.

Оливер Спасовски седнува на премиерската фотелја?!

На местото на Зоран Заев ќе седне сегашниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски кој ќе биде новиот премиер на Македонија...

Катерина Крстиќ / 19 октомври, 2019 9:54

Чек, чек, чек… Ова е многу важно, ова е клучна информација за ОЈО во врска со кривичната пријава на Вера Иванова против Дончев и другите.

Героски: Чек, чек, како тоа Фондот за здравство е ПОД ПРЕМИЕРОТ?

Новинарот и уредник Бранко Героски преку Фејсбук статус реагираше на изјавата на премиерот Зоран Заев дадена на денената...

Катерина Крстиќ / 30 септември, 2019 19:01

Тој рече дека на листата на кандидати за пратеници за седмиот состав на Собранието на Косово има луѓе кои ќе ја зголемат вработеноста.

ОФИЦИЈАЛНО: Харадинај предложен за премиер на Косово!

Коалицијата на Алијансата за иднината на Косово и Социјалдемократската партија го именува Рамуш Харадинај за заеднички...

Перо Милчин / 8 септември, 2019 19:24

„Апсолутен наш приоритет, за тоа многу пати имаме разговарано и со префектот, е заштита и зајакнување на македонските производи со формирање и меѓународно сертифицирање на еден колективен бренд за нив.

МИЦОТАКИС: „Ќе го заштитиме брендот ‘Македонија’, вистинската Македонија и автентичната Македонија„

Употребата на името Македонија и придавките македонски/македонско за економски цели е едно од прашањата кои останаа отворени...

Перо Милчин / 18:27