Заев до сега во три различни изјави, со три модификации што е успешен, три пати вети оставка ако пропадне референдумот, кој ќе е четвртиот изговор во недела вечер?

Заев три пати вети оставка ако пропадне референдумот, ќе го исполни ли ветувањето?

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, во три различни прилики изјави дека доколку референдумот нема исполнет цензус...

Мартин Попоски / 26 септември, 2018 10:21

Премиерот на Албанија, Еди Рама со остар говор против опозицијата и обидите за манипулација, која не беше во салата, а својата седница на собранието ја одржа во Валона

Опозицијата прави дволичен напор за да го заштити Тиранскиот театар

Албанскиот премиер Еди Рама, од собраниската говорница, ја обвини опозицијата дека прави “дволичен напор да го заштити...

Мирко Бачиќ / 25 септември, 2018 7:20

На Косово премиерот и претседателот не сакаат да си видат очи, но кога се работи за САД и ОН, мисијата им е заедничка, промоција на независноста на државата која не постои

Откако се скараа, Тачи и Харадинај со ист лет за САД, да лобираат за подобри позиции

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај отпатува во официјална посета на Соединетите Американски Држави. Харадинај преку социјалните...

Мартин Попоски / 24 септември, 2018 7:29

Четврта седница на Собранието на албанската опозиција, по Скадар, Елбасан и Драч, овој пат во Валона, пораката денес гласи дека Националниот театар ќе му пресуди на Рама

Албанија со паралелно Собрание, една во Тирана, друго во Валона

Албанската опозиција продолжува со бојкотот на Собранието и денеска наместо во собраниската сала ќе заседава во приморскиот...

Мартин Попоски / 20 септември, 2018 12:33

По Србија, реакции и од Хрватска на најавата за нови 1.300 полицајци кои Европската Унија преку Фронтекс сака да ги распредели на Западен Балкан

Пленковиќ: Хрватска е способна сама да ги контролира границите

Хрватската полиција е способна сама да ги конттолира своите граници и не и треба дополнителна помош од Европската агенција...

Мартин Попоски / 9:44

Новиот шпански премиер од редот на социјалистите, со цел да ја врати довербата на народот во политиката предлага реформи, со кои пратениците нема да имаат правен имнунитет

Шпанските пратеници на чекор да го изгубат имунитетот

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, рече дека ќе се обиде да го укине имунитетот на пратениците и другите избрани функционери...

Мартин Попоски / 18 септември, 2018 7:51

Новата влада е 13-та од осамостојувањето на Словенија и е составена од пет партии од центарот и левиот центар по тримесечен период на преговори по изборите

Словенија со нова, малцинска Влада

Пратениците во словенечкиот парламент изгласаа нова, малцинска Влада на лев центар на премиерот Mарјан Шарец. Од вкупно 90...

Мирко Бачиќ / 14 септември, 2018 6:33

По изјавата на грчкиот премиер дека Чамите никогаш не постоеле, партијата која е коалиционен партнев во владата на Рама, реши да го бојкотира и прејде во опозиција

Владата на Рама остана без “Партијата на Чамите”

Партијата за правда, интеграција и единство (ПДИУ) на Шпетим Идризи, која е попозната како „партија на Чамите“, ја напушти...

Мирко Бачиќ / 12 септември, 2018 14:44