Првиот амбасадор на Австрија во Република Македонија, Харалд Кочи, со свој став по однос на Преспанскиот договор и бришењето на Македонската држава и Македонската нација

Се брише вистината за грчката анексија на Егејска Македонија во 1913 година

Првиот амбасадор на Австрија во Република Македонија, Харалд Кочи во познатиот “Виенски весник” излезе со свој став...

Перо Милчин / 10 ноември, 2021 9:46

Имено тој на својот Фејсбук профил објави дека со потпишување на договорот било докажано дека еднаш засекогаш  во историјата на Балканот не се потребни победници и поразени.

Ципрас две години по Договорот од Преспа: Докажавме дека во историјата на Балканот не се потребни победници и поразени

Денеска навршуваат две години од потпишувањето на Договорот од Преспа, па по тој повод се огласи и поранешниот премиер на...

Катерина Крстиќ / 17 јуни, 2020 18:32

По повод двегодишнината од потпишувањето на Договорот од Преспа, Димитров со премиерот Оливер Спасовски и министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми ќе го посетат преспанскиот регион.

Димитров: Се ослободивме од навредливата придавка „бивша“ или „поранешна“

Се соочивме со најголемиот проблем, за многумина нерешлив, се вложивме целосно и мислејќи на идните генерации, пред две години...

Катерина Крстиќ / 11:45

Денес одминуваат точно две години откако го потпишавме Договорот од Преспа. Денес слободно можеме да кажеме – ВРЕДЕШЕ!

Заев две години по Договорот од Преспа: Можеме да кажеме – вредеше!

Поранешниот премиер на државата и лидер на владејачката партија Зоран Заев, денеска по повод две години од потпишувањето...

Катерина Крстиќ / 11:05

Поранешниот претседател на Црна Гора,  Филип Вујановиќ изјави дека иницијативата „Мини Шенген“ е погрешна терминолошки, како и дека регионалната интеграција може да се постигне само доколку учествуваат сите шест земји од регионот,  јави дописникот на МИА од Белград.

Црвенковски: Преспанскиот договор предизвика разочарување и горчлив шок кај народот

На денешнниот „Копаоник бизнис форум“ поранешни високи официјални претставници на земјите на Западен Балкан оценија дека...

Катерина Крстиќ / 2 март, 2020 18:33

Заев потсетува дека тогаш Македонија нема да биде Северна, но ќе се врати ФИРОМ, име со кое бевме именувани на сметка на уставното име. 

Заев: Ако го уништите Договорот од Преспа ќе ја вратите државата 25 години назад

На вчерашната пресконференција поранешниот премеир на државата и претседател на СДСМ, Зоран Заев изјави дека со можното...

Катерина Крстиќ / 21 јануари, 2020 11:21

Тој во интервју за грчката телевизија „Антена“ вели дека кога решавал за Договорот од Преспа бил свесен дека можеби ќе ги изгуби предвремените избори.

Ципрас: Поради Договорот од Преспа ги изгубивме изборите

Поранешниот премиер на Грција, Алексис Ципрас искрено проговори за фактот дека по потпишувањето на Договорот од Преспа ги...

Катерина Крстиќ / 23 декември, 2019 16:31

Македонија со писмото до грчката страна се согласила означувањето за nationality во кое ќе стои macedonian/citizen of North Macedonia согласно Преспанскиот договор да се однесува исклучиво на државјанство, а не на националност или етничка припадност.

Писмото со кое Македонија се откажува од македонска националност (ФОТО)

Со писмо до грчката страна испратено во јануари годинава, министерот занадворешни работи НиколаДимитров потврдува дека...

Катерина Крстиќ / 14 декември, 2019 11:52