Тој додаде дека тоа е резултат на отворањето на соработката со Грција што практично значи ново, големо вложување во обновливи извори на енергија и за замена на јагленот како енергенс.

Заев: Преку договорот од Преспа остваривме соработка со Грција во енергетиката

„Економската соработка со Грција после Преспа бележи развој кој не можеше да се замисли пред тоа“, рече во интервју за Слободна...

Перо Милчин / 7 март, 2021 18:05

Проектот е во рамки на ервопскиот фонд за прекугранична соработка ИПА-2, меѓу општина Пустец и општина Битола.

МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО АЛБАНИЈА: МАЛА ПРЕСПА ЌЕ ДОБИЕ МУЗЕЈ ЗА МАКЕДОНЕЦОТ СТЕРЈО СПАСЕ

16 октомври 2020 година, Пустец, Мала Преспа – Во селото Глобочани, општина Пустец, Мала Преспа, започна реализацијата на проектот...

Стојче Бушин / 16 октомври, 2020 6:07

16-годишното момче И.М. кое го загуби животот е од Ресен.

Познат идентитетот на момчето кое се удави вчера во Преспанско Езеро

Трагедија ја потррсе Македонија вчера откако младо 16годишно момче се удави воводите на Преспанското Езеро.  Од МВР го...

Катерина Крстиќ / 3 август, 2020 8:43

Инаку, 16-годишното момче било од Ресен, а несреќата се случила откако се превртела педалинката на која што бил тој заедно со свои двајца другари.

ТРАГЕДИЈА НА ИЛИНДЕН: Шеснаесетгодишно момче се удави во Претор

Младо момче се удавило денеска попладне во водите на Преспанското езеро. Од МВР го потврдија случајот и информираат дека...

Стојче Бушин / 1:05

Јанев, кој е член на Њујоршката академија на науките и научен советник на Институтот за политички науки во Белград, ја поздрави заложбата на Гордана Силјановска Давкова, носител на листата на опозициската коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица, за поништување на Преспанскиот договор!

Проф. Јанев: Не постои човечко суштество со здрав разум кое би гласало за СДС!

Професорот Игор Јанев, експерт по меѓународна политика и меѓународно право, со порака до гласачите во Македонија за претстојните...

Стојче Бушин / 1 јули, 2020 4:51

Димоски ги повика пратениците од СДСМ и коалицијата да не го менуваат името на Армијата на република на Македонија.

ДИМОСКИ: Вие станавте поголеми Грци од Грците- во историјата ќе останете запишани со име и презиме

-Главна и суштинска измена на овој закон е промена на името на Армијата на Република Македонија во Армија на С. Македонија,...

Мате Парлоф / 15 февруари, 2020 19:33

Вториот по големина туристички центар во земјава

(фото) Страшно невремe ја пустошеше Преспа од Претор до Долно Дупени

Катастрофално невреме вчера околу 18 часот и 30 минути ја погоди Долна Преспа.На потегот од Претор до Долно Дупени невремето...

Узунов Бобан / 11 јули, 2019 7:35

Огромно задоволство е Преспа да ја запознаеме на ваков начин, преку дружење, музика, храна, преку запознавање на природните убавини и традицијата.

(ВИДЕО)ГРАЃАНИТЕ ВЧУДОНЕВИДЕНИ: Заев со БРЗ МОТОР И КАЦИГА пристигна во Преспа!

Убеден сум дека ќе го привлечеме вниманието на сите граѓани, да го користат целиот летен период за да го посетат Преспанското...

Рејхан Бајрами / 16 јуни, 2019 15:42