Осуден е во случајот за нелегалното прислушување, познат под работен наслов „Таргет-Тврдина“.

ПАДНА ПРЕСУДА: Мијалков осуден на 12 години затвор

На поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков, Судот му изрече затворска казна во траење од 12 години. Осуден е во случајот...

Перо Милчин / 26 февруари, 2021 11:38

Во септември 2019 година предметите на СЈО ги презема Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и беа доверени на јавните обвинители кои дотогаш постапувале по конкретните предмети.

Мијалков спроведен од куќен притвор – во тек пресудата за „Таргет Тврдина“ (ФОТО)

Во моментов во тек е пресудата за предметот „Таргет Тврдина“. Судењето за „Таргет-Тврдина“ започна на 22 Екс директорот...

Рејхан Бајрами / 11:15

Горде е мајка на еден мал ангел, но и ова ќе помине, а срамот на Заев и мафијата за ваквата тортура ќе остане. Мафијата не треба да се плаши од освета, туку од правда, а таа ќе дојде.

Мицкоски: Јанкуловска ја судеа без докази затоа што не одбра да биде слуга во скутот на Заев

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска наскоро ќе треба да оди во затвор, бидејќи Врховниот суд ја...

Стојче Бушин / 18 септември, 2020 19:13

Вистинското прашање е дали со ваквата неправедна пресуда се штити локален моќник? До кога правдата во Македонија ќе биде неспроведувана, а ќе биде спроведувана неправдата?

ВМРО-ДПМНЕ бара ревизија на пресудата за сообраќајката кај „Млечен“

Правосудниот систем во Република Македонија е уништен.Зоран Заев и неговите партиски послушници кои управуваат со правосудните...

Катерина Крстиќ / 6 септември, 2020 15:46

Според пресудата, таа помогнала во извршување на убиството кое според доказите го сторил Али Фуркан кој е во бегство.

СТИГНА КАЗНАТА- БОГ Е ГОЛЕМ: 19 години затвор за обвинетата за убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска која беше обвинета за убиството на 26 годишниот Пинета Секондо – Пино, судот ја прогласи за виновна и...

Стојче Бушин / 13 јули, 2020 10:55

Иако Штипска апелација ја потврди пресудата на Основниот суд и затворската казна од по две и пол години е правосилна, осудените Стефан и Пепи на слобода ќе останат уште два месеци, пренесе Алфа.

Пуштени дома насилниците кои претепаа девојка во Штип

На двајцата насилници, кои во јануари брутално претепаа 22 годишна девојка и притоа го снимаа монструозниот чин, им заврши...

Стојче Бушин / 7 јули, 2020 9:19

За разлика од него, кој рече дека очекувал ваква казна, од денешната пресуда разочарани се адвокатите на Катица Јанева која доби 7 години затвор.

Дукоски за „Рекет“ и Џорџ Флојд: Осомничен за убиство излезе на слобода со кауција, Боки не може

Адвокатот на Бојан Јовановски-Боки 13, Сашко Дукоски, не е изненаден од 9-годишната казна затвор за неговиот клиент и вели дека...

Стојче Бушин / 18 јуни, 2020 13:18

Во изречената казна и се пресметува времето поминато во привтвор како и времето поминато во куќен притвор до започнување на одржување на казната - кажа судијката.

ПАДНА ПРЕСУДА ЗА РЕКЕТ: Девет години затвор за Боки, 7 за Катица Јанева!

Денеска во Врховниот суд беше соопштена пресудата за поранешната јавна обвинтелка Катица Јанева и Бојан Јовановски за случајот...

Катерина Крстиќ / 10:58