Адвокатот Еленко Миланов, бранител на обвинетиот Костовски рече дека ќе ја обжалат пресудата по однос на основата и висината.

Одбраната на обвинетите за убиството на Тот: Пресудата е драконска!

Одбраната на обвинетите за убиство на хрватскиот ракометар Денис Тот најави жалба за пресудата со која на обвинетите Анџело...

Перо Милчин / 30 ноември, 2022 17:29

Првичната истрага за „Империја“ според Обвинителството покажала дека осомничените испрале 8 милиони евра пари од Македонија и 2,5 милиони од странство, преку оф шор компании. Тие, според првичната истрага и информациите кои Обвинителството ги споделуваше, го оштетиле Буџетот на Македонија за речиси 6.3 милиони евра.

„Империја“: Камчев се спогоди и исплати пет милиони на државата, a со Јосифовиќ добија и по една година затвор

Бизнисменот Орце Камчев се спогоди за случајот „Империја“. Обвинението ќе биде повлечено и за неговата сестра Кристина...

Перо Милчин / 29 април, 2022 17:33

Ременски е задоволна од одлуката, но обвинителката Ивана Трајчева вели дека ќе ја обжали одлуката.

Таткото на Боки 13, Миле Јовановски е осуден на 2 години условна затворска казна, но според него, со денешните одлуки на судот, правдата во нашата држава е мртва.

„Најголемата хиена, слуга на Заев“ Боки 13 осуден на 9 години затвор, Ременски ослободена

Ова беше реакцијата на Боки 13 откако ја слушна пресудата за 9 години затворска казна за предметот Меѓународен сојуз, во кој...

Рејхан Бајрами / 7 април, 2022 18:54

Според судот тие го загрозиле уставниот поредок, предизвикале чувство на несигурност кај граѓаните и го нарушиле угледот на земјава.

Шест и пол години за Велјановски, 6,3 за Јанакиески и Ристовски, 6 години за Атанасовски

Судот ги прогласи за виновни за организирање на настаните од 27 април во Собранието поранешните функционери Трајко Вељаноски,...

Владо Марин / 26 јули, 2021 15:19

На претходите рочишта, обвинителството и одбраната ги дадоа завршните зборови. Обвинителството смета дека обвинитите се виновни за организирање на настаните на 27 април 2017 годна, а адвокатите побараа ослободителни пресуди.

Денеска пресуда за „Организатори на 27 април“

Судечкиот совет од Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да ја објави пресудата за случајот „Организатори на 27 април“. На...

Владо Марин / 9:43

Со одлуката на Апелација, пресудата станува и правосилна, по што од Кривичниот суд во Скопје на обвинетите треба да им испратат и упатен акт за во затворот каде ќе треба да ја одлежат казната. И Катица Јанева и Бојан Јовановски во моментов се наоѓаат во домашен притвор.

АПЕЛАЦИЈА ЈА ПОТВРДИ ПРЕСУДАТА ЗА „РЕКЕТ“: 9 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА БОКИ, 7 ЗА ЈАНЕВА

Боки 13 го чекаат девет години затвор, додека затворската казна за бившата специјална обвинителка Катица Јанева ќе биде седум...

Владо Марин / 21 јули, 2021 17:20

За хуманоста семејството Белчовски доби стан на користење од Владата, а мајката на Верица се вработи во канцеларијата на премиерот Зоран Заев во Струмица.

Возачот кој ја прегази Верица Белчовска осуден на 15 месеци затвор

Основниот суд во Струмица денеска го осуди И.Ч. (18) од Струмица на казна затвор во траење од 15 месеци заради прегазувањето...

Рејхан Бајрами / 9 јули, 2021 17:34