Според неа целата оваа концепција личи на некаков спин, за оттргнување на вниманието од други значајни теми во државата. Можеби политички, можеби само да се сместат 21.5 милиони долари или евра од Светска банка, со еден административен потег без воопшто да се земат во предвид последиците во образовниот систем.

Новиот образовен концепт е само обид да се сместат 21.5 милиони евра од Светска банка

Претседателката на Комисијата за образование на ВМРО-ДПМНЕ Весна Јаневска изрази сомнеж дека новата концепција ќе донесе...

Рејхан Бајрами / 7 февруари, 2021 11:35

Матурантите се идните носители во сите дејности во државата и токму затоа ние им ја даваме нашата поддршка.

Здравковски: Образованието е носечки столб на државата

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, денес поднесе Предлог-Закон за измени и дополнување на Законот за средно образование. Имено,...

Перо Милчин / 1 февруари, 2021 20:35

Одговорноста може овие министри даја сфатат како објективна, значи тоа се случило во време кога тие биле персонификација за правна држава, а не биле.

Силјановска Давкова: Покренавме интерпелација за Николовски и Маричиќ, бидејќи се најодговорни за корупцискиот жив песок во кој што тонеме

Покрената интерпелација за двајца членови на Владата. За господинот Љупчо Николовски како заменик на претседателот на Владата...

Перо Милчин / 18:22

Дали СДСМ е партија која што им дава предност на семејните фирми на партијата на власт, а не е спремна да се бори против корупцијата.

Милошоски: Дали СДСМ намерно не реализираат набавка за купување на механизација за РЕК, за да може да склучуваат милионски договори во четири очи?!

Интегрален текст од видео прес конференција на Антонијо Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ! Денес би сакал со оваа прес...

Перо Милчин / 31 јануари, 2021 10:00

Вицепремиерот Николовски посочи дека новата 2021-ва ќе биде антикорупциска година, за што ќе се започне со активна и постојана кампања за подигнување на свеста кај граѓаните, за негативните ефекти на корупцијата и за сите механизми кои им стојат на располагање за да се спротивстават.

Николовски: Граѓаните и Владата, конечно се на иста страна во борбата против корупцијата

Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси,...

Рејхан Бајрами / 12 јануари, 2021 8:40

Овие даночни обврзници се од дејностите: трговија на мало, трговија на големо, копнен транспорт, градежништво, угостителска дејност и друго.

Анализа на искористеност на мерката Финансиската поддршка за исплата на плата за месец ноември 2020 година

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска на денешната прес-конференција ја информираше јавноста за искористеноста...

Перо Милчин / 2 јануари, 2021 13:46

Без разлика што ЕУ испрати лош сигнал за проширувањето, сите ние, и како држава, и како Влада, и како народ, остануваме посветени на истиот стратешки колосек.

Заев: Со „Акција 21 – за европски стандарди дома“ ги забрзуваме процесите за европска Македонија и за да ги почнеме преговорите со ЕУ во секое време

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на која ги презентираше проектите...

Рејхан Бајрами / 21 декември, 2020 13:34

Владата останува на утврдениот стратешки колосек.

Заев: Да не беше ковид кризата просечната плата ќе достигнеше 500 евра

Премиерот Зоран Заев верува дека до крајот на мандатот ќе успее да го исполни даденото ветување од 500 евра просечна плата...

Стојче Бушин / 15 декември, 2020 7:29