Претседателот беше информиран за моменталната состојба на Инфективната клиника, за бројката на пациенти и нивната здравствена состојба, како и за сместувачките капацитети на оваа институција и за расположливиот медицински персонал.

Пендаровски до вработените на Инфективна: Сите сме со вас, издржете одговорно и професионално во оваа битка!

Претседателот на државава, Стево Пендаровски преку видео врска оствари разговор со директорката и со дел од вработените...

Катерина Крстиќ / 15 април, 2020 11:10

Потребата да се прогласува вонредна состојба може да произлезе од различни ситуации како што е вооружена акција против државата од страна на внатрешни или надворешни елементи.

ШТО ЗНАЧИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ДРЖАВАТА И ДАЛИ СЕ ПРОГЛАСУВА ПОРАДИ ЕПИДЕМИЈА?

Што е вонредна состојба? Вонредната состојба произлегува од владин проглас даден како реакција на вонредна ситуација која...

Сара Фемина / 15 март, 2020 17:18

Како што соопштија од кабинетот, претседателот со својата одлука сакал да даде пример на останатите граѓани. Имено тој нема симптоми на коронавирус но сепак се одлучил на самоизолација посочувајќи дека тоа е едан од набезбедните превентивни мерки. Де Соуса и овие две недели кога ќе биде во изолација  ќе продолжи да работи од дома.

Претседателот на Португалија заврши во карантин поради коронавирусот

71- годишниот претседател на Португалија, Марсело Ребело де Соуса ги откажа сите јавни обврски во следните две недели. Како...

Катерина Крстиќ / 9 март, 2020 10:43

Според него, Компаниите не заминуваат од САД, туку се враќаат назад.

Трамп: Од кога сум на власт, САД стана број еден производител на нафта и природен гас во светот

Благодарение на кампањата за намалување на регулаторните прописи, САД станаа број еден производител на нафта и природен...

Стојче Бушин / 5 февруари, 2020 6:56

Од кабинетот на Павлопулос, рано утрово преку соопштение ги известија новинарите и медиумите дека „поради вирус на претседателот на државата Прокопис Павлопулос, денешните средби во претседателската палата нема да се одржат“, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот претседател Павлопулос итно пренесен во болница

Претседателот на Грција Прокопис Павлопулос денеска бил пренесен во Центарот за кардиохирургија „Оназис“ во Атина, поради...

Катерина Крстиќ / 24 јануари, 2020 18:46

Путин во текот на годишната конференција за новинари, меѓу останатотот истакна дека Уставот не треба да се менува.

ГОРИ ИНТЕРНЕТОТ: Путин повеќе нема да биде претседател на Русија!

Главната уредничка на МИА „Русија севдоња“ Маргарита Симонјан вели дека претседателот на Русија Владимир Путин нема да...

Весна Петровска / 20 декември, 2019 12:52

Претставничкиот дом претходно донесе правила со кои се уредува дискусијата за двајца членови на отповикување.

ЗАПОЧНА ПОСЛЕДНАТА БИТКА НА ТРAМП: За 6 часа ќе знае дали и понатака е претседател на САД(ВИДЕО)

Дебатата околу повлекувањето на американскиот претседател Доналд Трамп започна денес со обраќањето на претседателот на...

Сара Фемина / 18 декември, 2019 20:53

Собранието се распушта со 61 пратеник, кој ќе обезбеди и кога ќе обезбеди, кога ќе сака ќе направи распуштање на парламентот“ вели Пендаровски за Детектор.

ПЕНДАРОВСКИ НЕСИГУРЕН: Не сум убеден дека ќе има избори на 12 април – НЕ ЗАВИСИ ТОА ОД МЕНЕ

Стево Пендаровски во своето интервју за Детектор рече дека не може да биде убеден дека на 12 април ќе има избори, бидејќи тоа...

Сара Фемина / 8 декември, 2019 16:35