По решеноста на Тачи и српскиот претседател со размена на територии да го затворат Косовското прашање реакции на косовскиот парламент

Вонредна седница на косовското Собрание за “да се спречи Тачи” да тргува со територии

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти денеска информира дека вонредната собраниска...

Мирко Бачиќ / 29 август, 2018 6:14

Хрватската претседателка не престанува да е хит во светот по специфичниот начин на "народно" однесување

ВИДЕО: Колинда им запеа на хрватските војници во Авганистан

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ е во Авганистан, во посета на хрватските војници кои учествуваат во мисиите...

Мирко Бачиќ / 28 август, 2018 11:23

Мицкоски смета дека референдумот е скапо платена статистичка операција која нема да успее

Мицкоски: Ако референдумското прашање не добие поддршка Заев ќе биде делегитимиран премиер

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека доколку референдумското прашање не добие поддршка од граѓаните,...

Мирко Бачиќ / 10:10

И српскиот народ на референдум за независно Косово или Косово како составен дел од Република Србија

Вучиќ: “Далеку сме од тоа некој да ни го нуди северот на Косово”

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека официјален Белград е далеку од решение за Косово и дека е далеку од тоа...

Мирко Бачиќ / 24 август, 2018 7:15

Има надеж за човечкиот род во светот кога би постоеле повеќе политичари како Хозе Мухика

Поранешниот уругвајски претседател одби да прима пензија

Поранешниот претседател на Уругвај Хозе Мухика кој додека ја извршуваше функцијата беше познат “како најсиромашен претседател...

Мирко Бачиќ / 16 август, 2018 9:40

Харадинај со војна а Тачи со Референдум ќе ги менува границите на Косово

На Косово веќе не се знае “кој пие а кој плаќа”

Косовскиот премиер и претседателот на Косово со дијаметрално спротивни изјави кои не одат во прилог на стабилизирање на...

Мирко Бачиќ / 8 август, 2018 9:59

Во Венецуела дроновите добија и друга намена освен забавата

Обид за атентат со дронови врз претседателот на Венецуела

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро синоќа беше мета на напад во Каракас додека држеше говор на воена свеченост. “Дронови...

Мирко Бачиќ / 5 август, 2018 11:14

Претходно староновиот претседател на ДПА имаше поднесено неотповиклива оставка

Тачи реизбран за претседател на ДПА

Мендух Тачи на денешниот семди конгрес на Демократската партија на Албанците, кој се одржа во Тетово, беше реизбран за претседател. Тој...

admin@magazin / 4 август, 2018 16:37