Претседателот на Судскиот совет на Република Македонија, Зоран Караџоски со изјава дека би го коментирал извештајот на СЈО откако ќе го добие, а ќе коментира согласно фактите

Караџоски за извештајот на Јанева: Слушнав по медиумите, укажува на несериозно однесување на СЈО

Првиот човек на Судскиот Совет Зоран Караџоски не сакаше да го коментира посебниот извештај на СЈО, во кој четири судии беа...

Мартин Попоски / 20 септември, 2018 6:26

Иако "владее" со Европа, Претседателот на Франција, Макрон, никако да состави стабилен владин кабинет, од последната реконструкција, оставки реализираа три витални министри

Франција: И министерот за внатрешни работи се повлекува

Францускиот претседател Емануел Макрон, со уште една оставка во штотуку формираната влада на Франција, од која веќе си заминаа...

Мартин Попоски / 18 септември, 2018 13:25

Доналд Туск, претседател на Европска Комисија, на Македонси јазик со полски акцент не убедува да станеме Северна Македонија и Северномакедонци, оти тоа била животна можност

И Туск проговори Македонски, да не убеди да сме Северномакедонци?

И претседателот на Европската Комисија, тело кое раководи со Европската Унија, Доналд Туск со видео обраќање на Македонски...

Мартин Попоски / 9:13

Претседателот на МАНУ, кој минатата недела го оцени Договорот од Преспа како одличен, сега тврди дека опозицијата е во право што ја губиме придавката Македонски - Македонска

Фити се премисли: Договорот за името можеше да биде подобар!

Претседателот на Македонската академија на науките и уметностите, академик Таки Фити, почна да ги релативизира ставовите.  Ако...

Мартин Попоски / 16 септември, 2018 13:29

Синдикатот за култура на Република Македонија и претседателката Сања Арсовска со став дека партиските вработувања ја уништуваат културата со нестручни и неспособни кадри

Синдикат за култура: Се вработуваат само партиски послушници

Партиски кадри на голема врата ги преплавуваат сите културни установи во земјава, остро реагираат работниците од овој сектор. Велат...

Мирко Бачиќ / 13 септември, 2018 15:57

Во синоќешното гостување на 24 вести, претседателот на ВМРО - ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, јасно ги посочи целните групи, граѓаните кои ќе апстинираат и кои се против Договорот

Мицкоски: “Ги обединуваме оние кои ќе апстинираат и кои се против”

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вчерашното гостување на 24 вести рече дека на 30 септември ќе се дознае...

Мирко Бачиќ / 6:22

Актуелниот директор на Агенцијата за млади и спорт, владина институција на ранг на министерство, Дарко Каески, кандидат за претседател на СДММ

На СДММ е и младината и иднината?

Дарко Каевски (29), директор на Агенцијата за млади и спорт, според партиски извори, е најсериозен кандидат за нов претседател...

Мирко Бачиќ / 9 септември, 2018 15:13

Дутерте своевремено за својата бескрупулозна војна против нарко босовите, кои беа ликвидирани во вонсудски постапки, сам се споредуваше со Адолф Хитлер

Дутерте во историска посета на Израел

Контраверзниот за Западот филипински претседател Родриго Дутерте ја започна во неделата вечерта историската посета на...

Мирко Бачиќ / 3 септември, 2018 7:39