Во 1989 година Булатовиќ беше избран за претседател на Претседателството на СК Црна Гора, а претседател на државата стана на првите повеќепартиски избори во 1990 година.

ТАЖНА ВЕСТ: Почина поранешниот претседател на Црна Гора, Момир Булатовиќ!

Поранешниот претседател на Црна Гора, Момир Булатовиќ, денеска почина на 63-годишна возраст. Како што пишуваат црногорските...

Рејхан Бајрами / 30 јуни, 2019 19:43

Претседателот Пендаровски најави дека ќе ги поддржи барањата на невладините организации за намалување на ингеренциите на претседателот.

Пендаровски: “Кога ќе ми заврши мандатот нема да барам претседателска пензија и канцеларии„

Ново избраниот претседател Стево Пендаровски, на денешниот брифинг со новинари рече дека по завршувањето на мандатот нема...

Сара Фемина / 22 мај, 2019 16:58

Се очекува наскоро да се одржи и првата основачка седница на Националниот совет за безбедност со новите имиња предложени од претседателот.

Ова се првите луѓе и соработници на Пендаровски во неговиот кабинет !

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба...

Перо Милчин / 19 мај, 2019 16:26

Под твитот стои, претседателот кој се радува на салфетка.

УРНЕБЕСНО ФОТО: Претседателот кој се радува на салфетка

Урнебесен твит денеска ја насмеа цела Македонија. На фотографијата се гледа како новиот претседател Стево Пендаровски е...

Весна Петровска / 18 мај, 2019 22:39

Таа вели дека е чудно тоа што верска заедница повика да се излезе на гласање, иако Македонија е секуларна држава.

Силјановска: “Добив понуда од нашата дијаспора да настапам на изборите самостојно”

Гордана Силјановска Давкова, која беше кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ во Отворено на Алфа ТВ, вечерва изјави дека...

Сара Фемина / 13 мај, 2019 21:31

Церемонијата во Вилата на Водно започна со сите државни и воени почести.

Пендаровски му кажа збогум на Иванов и веднаш се всели во вила Водно!

Официјално од денеска нов станар во претседателската резиденција на Водно пристигна Стево Пендаровски. Бившиот претседател...

Сара Фемина / 12 мај, 2019 18:01

На социјалните мрежи Иванов се заблагодари на македонските граѓани за довербата и поддршката во изминативе десет години.

ИВАНОВ СО ПОРАКА ЗА ЗБОГУМ: Со задоволство и одговорност им служев на граѓаните на Република Македонија!

Денеска официјално му заврши десет годишниот мандат на претседателот Ѓорге Иванов. Денеска на пладне Стево Пендаровски...

Сара Фемина / 13:40

Стево Пендаровски, новиот претседател на државата на свое име нема пријавено никаков недвижен имот.

Од понеделник Пендаровски се сели на Водно, еве што содржи вилата и колку е богат Пендаровски!

Новиот претседател на Република Македонија, Стево Пендаровски во недела ќе биде инаугуриран за претседател, со почеток во...

Сара Фемина / 11 мај, 2019 0:07