Инаку, на истокот на државата, поради излевање на Крива Река, од АМСМ соопштија во прекин ќе бидат локалните патишта од Крива Паланка кон с. Варовиште и с. Градец. Исто така, во с. Пчиња (Кумановско) има насобрани дрвја и гранки под мостот на р. Пчиња, со што е намален протокот на реката, па постои опасност од излевање и оштетување на мостот.

По 7 часа чекање, патниот правец Градско-Прилеп повторно пуштен за сообраќај

Екипите на „Македонија Пат“ по седум часа конечно го расчистија патниот правец Прилеп-Градско кој беше непрооден од рано...

Мате Парлоф / 17 јуни, 2023 16:33

По обилните врнежи екипите на Македонија пат денеска ги расчистуваа одроните на повеќе патни правци Штип-Неготино, Виница-Берово, на патот за Крива Паланка, а посериозна е состојбата на патот Дебар-Маврово, каде повторно се отвори кратер.

Неколку часа затворен Плетвар затворен поради одрон и голем порој

По деветчасовен застој поради одрон и поплава, расчистен е патот Росoмaн-Прилеп преку Плетвар. Сообраќајот е нормализаран...

admin@magazin / 11 јуни, 2022 19:38

Во Прилеп граѓаните денеска се определуваат за еден од петтемина кандидати за градоначалник и за една од осумте советнички листи.

Гласањето почна навреме во Прилеп, Крушево, Долнени и Кривогаштани

Точно во 7 часот изутринава е отворено 141-то избирачко место во Прилеп и гласањето почна непречено, потврдуваат од прилепската...

Рејхан Бајрами / 17 октомври, 2021 9:38

Тој изјави дека Македонија нема да се предаде пред приказните на Заев и нема да му поминат поделбите, Македонија ќе победи на овие избори и на народот му е доста од разочарувања.

Следно што Заев и СДСМ планираат е бришење на историјата, а народот на овие избори тоа не смее да го дозволи, вели Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вчерашниот митинг во Прилеп истакна дека Заев денеска зборува за 11 Октомври,...

Рејхан Бајрами / 12 октомври, 2021 3:31

Претседателот Мицкоски истакна дека со оваа реформа ќе се овозможи кратење на времето за кое граѓаните чекаат за услугите, но и ќе се прекине со уцените и злоупотребите.

Мицкоски: Дигитализација на услугите на општините за ефикасност, нема да има чекање со месеци за одреден документ

Дигитализација на услугите на општините за ефикасност и ефективност, за граѓаните да не чекаат со месеци за одреден документ,...

Владо Марин / 30 јули, 2021 9:32

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакна дека нашиот единствен пат е кон Европската Унија, која мора повеќе да се ангажира околку обезбедувањето на нашата иднина бидејќи Зоран Заев не е Македонија туку Македонија е народот кој си има европски вредности.

Мицкоски: Нашата европска иднина е загрозена од секој криминален тендер

Христијан Мицкоски во денешното обраќање во Прилеп посочи дека ја живееме денешната сурова реалност во која требаше да бидеме...

Рејхан Бајрами / 9 мај, 2021 16:27

Околу 90 хоспитализирани пациенти има во болницата во Прилеп. Во ноември и декември лани имаше 128 болни во сите четири Ковид одделенија во Прилеп.

ЈОВАНОСКИ: СОСТОЈБАТА СО КОВИД 19 ВО ПРИЛЕП Е АЛАРМАНТНА

Состојбата во општина Прилеп е крајно алармантна,  секојдневно бројот на хоспитализирани и позитивни се зголемува. Вчера...

Перо Милчин / 17 март, 2021 10:27

Во градот и во околината со околу 400 доброволци континуирано се вршеше целодневна потрага. За денеска како можност беше оставено пребарувањето во водите на прилепското вештачко езеро.

Прилепчанката Весна Николоска е најдена удавена во езеро

Во водите на прилепското вештачко езеро изутринава е најдено безживотното тело на 50-годишната прилепчанка која исчезна...

Рејхан Бајрами / 19 декември, 2020 10:48