Тој во притвор во затворот „Скопје” во Шуто Оризари заврши на 9 април како осомничен во истрага што ја отвори Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за злоупотреба на службената положба и овластувања.

Зеќири доби нови 30 дена притвор

Тој во притвор во затворот „Скопје” во Шуто Оризари заврши на 9 април како осомничен во истрага што ја отвори Обвинителството...

admin@magazin / 5 мај, 2022 18:35

Како што соопшти претходно, Обвинителството го сомничи генералниот секретар оти во периодот од април 2021 до јануари 2022 г., без да спроведе јавна набавка, склучил договори за консултантски услуги со фирма кој бил во вкупна вредност од околу 941 985 евра што е за околу 147 000 евра повеќе од 795 000 евра, износ што бил договорен за консултантските услуги.

(ВИДЕО) Мухамед Зеќири спроведен во затворот во Шутка, судот му одреди притвор

Судијата на претходна постапка се одлучил за најстрогата мерка бидејќи, според соопштението од Кривичен, смета дека постојат...

admin@magazin / 9 април, 2022 7:27

Советот смета дека се исполнети условите од чл. 165 ст.1 т. 1 односно дека постои Опасност од бегство.

Ништо од слобода, одреден нов притвор за Сашо Мијалков

НОВ ПРИТВОР ЗА МИЈАЛКОВ, ОВОЈ ПАТ ЗА „ПЛАЦЕВИ НА ВОДНО“! „Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за...

Перо Милчин / 23 декември, 2021 5:59

Александар Новаковски, адвокатот на Зоран Милевски-Кичеец, во разговор за „Фокус“, вели дека притворот кој му е одреден на Кичеец е незаконски.

Притворот на мојот клиент Кичеец е незаконски, тврди адвокат Новаковски

По барање на Основното јавно обвинителство Гостивар, на Зоран Милески Кичеец вчера му беше одреден 30 дневен притвор за тешката...

Мирко Бачиќ / 8 септември, 2021 18:07

Гаранција се нуди во однос на околноста опасност од бегство, но во случајот на Рашковски, покрај ова, второстепениот суд смета дека сѐ уште постои опасност тој да влијае на сведоците или на истрагата.

Рашковски од Шутка оди во куќен притвор

Гаранција се нуди во однос на околноста опасност од бегство, но во случајот на Рашковски, покрај ова, второстепениот...

Рејхан Бајрами / 4 јуни, 2021 17:51

Мерки на претпазливост за како што известија од судот им биле определени и на осомничените Н.Ј. и Р.К.К.

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Кривичниот суд Скопје го прифати предлогот Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, (ОЈО...

admin@magazin / 12 мај, 2021 15:55

„Споменатото комбе од акцијата на МВР не е сопственост на фирма на Заеви. Ниеден од уапсените не е вработен во ниедна фирма на Заеви. Јас сум на службено патување од 23ти март во Обединетите Арапски Емирати со цел проширување на работата на нашите компании.“- Трајче Заев!

Притвор за сите шестмина приведни во акцијата кај Прилеп

30-дневен притвор им определи скопскиот кривичен суд за шестмината осомничени за шверц на марихуана уапсени во завчерашната...

Рејхан Бајрами / 12 април, 2021 4:31

По барање на Мијалков променета е и адресата за издржување на куќниот притвор, и сега таа е во една од неговите куќи на Водно.

Мијалков со полициски возила спроведен во куќен притвор

Сашо Мијалков од вечерва е во куќен притвор по барање на одделението за гонење на организиран криминал и корупција раководено...

Рејхан Бајрами / 23 февруари, 2021 21:38