Против овие решенија, како што стои во соопштението, странките имаат право на жалба во рок од три дена до Апелацискиот суд – Скопје.

Јанева и Боки остануваат во притвор: Одбиени барањата за укинување на притворот

Основниот кривичен суд Скопје ги одби како неосновани барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална...

Катерина Крстиќ / 22 октомври, 2019 16:02

Од Апелациониот суд објаснуваат дека со завршување на истрагата за Рекет, Јовановски не може да влијае врз сведоците, што беше една од причините заради кои е одреден притворот ама и понатаму постои можност осомничениот да побегне. Боки 13 вчера на јавна седница во Апелациониот суд објаснуваше зошто треба да го напушти истражниот затвор.

Бојан Јовановски останува во притвор

Апелациониот суд ја одби жалбата на Бојан Јовановски со која бараше да се брани од слобода.. Судиите утврдиле дека поради...

Валерија Петрова / 4 октомври, 2019 17:55

Првоосомничениот во случајот "Рекет", Бојан Јовановски, на Јавна седница во Апелациониот суд денеска ќе побара укинување на мерката притвор.

Боки 13 преку Апелациониот суд бара укинување на притворот

Првоосомничениот во случајот “Рекет”, Бојан Јовановски, на Јавна седница во Апелациониот суд денеска ќе побара укинување...

Валерија Петрова / 3 октомври, 2019 9:07

Одговорот на прашањето најверојатно ќе биде познат утре за кога според најавите Вишото јавно обвинителство ќе даде мислење на надополнетата жалба на нејзиниот адвокатски тим кој смета дека со завршената истрага отпаѓа можноста за влијание врз доказите па очекуваат судот да и го укине притворот и да и определи поблага мерка.

УТРЕ ЌЕ БИДЕ ДОНЕСЕНА ОДЛУКАТА: Дали заминува дома или останува во Шутка?

Дали екс специјалната обвинителка Катица Јанева ќе излезе од Шутка и ќе замине во домашен притвор? Одговорот на прашањето...

Валерија Петрова / 29 септември, 2019 15:45

Добрила Кацарска со “ненамерна грешка“ во притвор го држи началникот од МВР, Душко Лазаров

Добрила Кацарска “ненамерно“ го притворила Душко Лазаров од МВР

“Не е сеедно после 33 години докажан судски стаж да бидете повикани во Судскиот совет. Морам да признам дека не се чувствував...

Данаил Михајловски / 26 септември, 2019 12:38

Кичеец пуштен во домашен притвор

Зоран Милески-Кичеец пуштен во домашен притвор по предлог на обвинителството

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд донесе решение и ја укина мерката притвор за Зоран Милески – Кичеец...

Узунов Бобан / 24 септември, 2019 14:53

На Јанева во петок и истекува 30-дневниот притвор кој и беше доделен откако беше прогласена за третоосомничена во случајот „Рекет“.

РУСКОВСКА НЕМИЛОСРДНА: Бара нови 30 дена притвор за Катица Јанева!

Денеска до Судот е испратен предлог за продолжување на притворот на екс специјалната обвинителка Катица Јанева за уште 30...

Сара Фемина / 18 септември, 2019 9:56

Сметаме дека основите се отпаднати со самото нејзино разрежување од СЈО и од ОЈО Гевгелија

КАТИЦА ЈАНЕВА ВО ПЕТОК СЕ ВРАЌА ДОМА?

Ирена Фрчковска, адвокатка на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, денеска потврди дека барањето за...

Рејхан Бајрами / 17 септември, 2019 14:10