Целта на овој Јавен повик е поддршка на иновативни решенија за локалните проблеми со кои се соочуваат општините.

ОФИЦИЈАЛНО ОТВОРЕН ЈАВНИОТ ПОВИК „ЕУ ЗА ОПШТИНИТЕ – ПОДОБРУВАЊЕ НА ЛОКАЛНИТЕ ОПШТИНСКИ УСЛУГИ ПРЕКУ ИНОВАТИВНИ КОНЦЕПТИ”

Градоначалникот Шилегов, кој е и претседател на ЗЕЛС, денеска преку Zoom апликацијата учествуваше на информативната сесија...

Стојче Бушин / 29 октомври, 2020 21:12

Три од нив се изградени и веќе се дел од руската флота - „Јури Долгоруки“, „Александар Невски“ и „Владимир Мономах“. Четвртата подморница „Принц Владимир“ моментно е во фаза на тестирање.

Ова е најсмртноносно оружје во светот: За пола час може 280 градови да ги претвори во пепел(видео)

Атомските подморници вооружени со моќни нуклеарни ракети се најсмртоносно оружје што човекот досега го смислил. На списокот...

Рејхан Бајрами / 21 февруари, 2020 14:04

Во 2014 година, кога започна изградбата на 57-километри долгата автопатската делница, истата се проценуваше на околу 360 милиони евра.

ПАДНА НОВ ДОГОВОР: Цената на автопатот Охрид – Кичево надмина половина милијарда евра

Собраниската комисија за финансирање и буџет вчера ја усвои предлог одлуката за нов заем од кинеска Експорт-Импорт банка...

Сара Фемина / 16 ноември, 2019 9:52

Вкупната процената вредност на проектот е околу 1,3 милиони евра и за негова реализација планирано е да се обезбедат средства од алтернативни извори на финансирање,

Кандидатот од СДСМ преку “ФОТОШОП” манипулација до градоначалник на Охрид !

Кандидатот за градоначалник од Охрид, Константин Георгиевски денеска го презентира проектот за реконструкција на градскиот...

Сара Фемина / 18 април, 2019 18:33

Хрватска ќе гради нов мост и нов граничен премин со федерацијата Босна и Херцеговина, во вредност од 29.5 милиони евра, проект кој по 6 години чекање почна да се реализира

Нов мост над Сава, нова врска меѓу две држави (видео)

Во Службениот весник на Хрватска е објавен тендер за изградба на мост преку реката Сава меѓу Босна и Херцеговина и Хрватска...

Мартин Попоски / 7 октомври, 2018 14:33

Девојката која за бојкотот изработи уникатно видео под наслов "Што ќе прават граѓаните на светот на 30 септември" со нов проект за изучување и негување на Македонскиот јазик

Младите од македонската дијаспора со свој проект за негување на македонскиот јазик

Невена (Нев) Нешкоска е млада дама која живее во САД и е дел од Македонската дијаспора, активно вклучена во граѓанскиот активизам...

Мирко Бачиќ / 4 октомври, 2018 10:15

Проектот "Шанса за сите" нема да ја подобри социјалната беда во Македонија, но присилно ќе ги "испразни агенциите за вработување" од лица кои ќе одбијат да работат за минималец

Владата принудно ќе вработува за минималец

Нова мерка „Шанса за сите“ која опфаќа преквалификација на невработените лица во согласност со потребите на стопанството...

Мартин Попоски / 16 септември, 2018 14:25