Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста!

Богоевски: Ма, какви уставобранители, тие се Терористи и ништо друго

Неколку илјади луѓе денеска протестираат од пред Влада до Собрание под мотото Демократија во Македонија и слобода за уставобранителите!“. Учесниците...

Мирко Бачиќ / 25 април, 2021 13:27

Даваме поддршка и бараме ослободување на уставобранителите, тие не се и не можат да бидат терористи. Тие се чесни граѓани на оваа земја.

Мицкоски од протестот: Не смееме да премолчиме неправда

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е денеска присутен на протестот за поддршка за осудените од упадот во Собранието...

Владо Марин / 12:24

Пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ почнаа да се собираат луѓето, а низ градот е забележано зголемено полициско обезбедување.

Улиците преполни, народот бара слобода: Протест пред Влада поддржан од ВМРО-ДПМНЕ за осудените за 27-ми април

Во моментов започна протестот за поддршка на на осудените од нападот во Собранието кој се случи на 27 април, 2017 година. Пред...

Перо Милчин / 11:33

На денешниот протест граѓаните ги повика претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Денеска протест за слобода на уставобранителите

ВМРО-ДПМНЕ за денеска најави протест во 11 часот пред Влада на Република Македонија. На денешниот протест граѓаните ги повика...

Рејхан Бајрами / 8:58

„Нивните пресуди се неправедни. Осудени се со сурова конструкција на лажна квалификација за тероризам со цел не само да бидат затворени, туку тоа да трае по 10, 15 и повеќе години.

Груевски: Поддршка и повик за протестот во недела во Скопје

Протестот на 25 април со кој се бара ослободување или пат до брзо ослободување на затворените лица заради учеството во настаните...

Перо Милчин / 8:52

Затоа и ние сме сами дома, без него... Затоа што ги избра Македонија и борбата за најзините права пред сите нас дома...

ФИЛИП АНГЕЛОВ: Лути сме на сите неправди за татко ми

ИСКРЕНО ЗА ТАТО ГОРАН Повеќе ви припаѓа вам, граѓаните на Македонија, отколку нам дома. Последниве години повеќе го гледаме...

Рејхан Бајрами / 24 април, 2021 9:05

Имено, во оваа насока беа и неправедно квалификуваните и конструирани обвиненијата за учесниците од 27-ми Април, кои беа осудени како „терористи“, за потоа, дел од обвинетите да бидат селективно процесуирани и искористени за политичкиот пазар, кој СДСМ го направи за спроведување на анти-државните политики кои следеа и сѐ уште траат.

Левица со поддршка на семакедонскиот протест: Упaдот во Собранието беше испровоциран од влacта која го погази Уставот и законите

ПРОТЕСТОТ ЗА 27-МИ АПРИЛ ДА НЕ СЕ ЗЛОУПОТРЕБУВА ЗА ПОЛИТИЧКИ ПОЕНИ, ТУКУ ДА СЕ БАРА ЦЕЛОСНО СПРОВЕДУВАЊЕ НА ПРАВДАТА! Упадот...

Перо Милчин / 22 април, 2021 20:53

Пред седницата на Уставниот суд Здружението на оштетени физички и правни лица од Еуростандард Банка „Правда за штедачи", упати јавен апел за владеење на правото и заштита на темелните вредности на оваа држава заштитени со Уставот.

Уставниот суд, ќе одлучува за иницијативата на оштетените штедачи во Еуростандард

Уставниот суд денеска треба да ја одржи 9-тата седница, на чиј дневен ред како втора точка е иницијативата за оценка за уставноста...

Перо Милчин / 15 април, 2021 10:30