Тимоние: одговорноста за недобивање на датум не е само на Франција, туку и на оние земји кои ѝ ветувале на Македонија дека ќе го добие фамозниот датум.

Тимоние: Преспанскиот договор можеби е предуслов, но европската агенда е друго прашање

Тимоние: “Преспанскиот договор можеби е предуслов, но европската агенда е друго прашање и тоа не е доволно. Тоа беше секогаш...

Данаил Михајловски / 24 октомври, 2019 10:55

Словенија, Хрватска и Унгарија беа земјите кои имаа кандидати за позицијата комесар за проширување

Унгарецот што одби екстрадиција на Груевски ќе биде ЕУ комесар за проширување

Професорот Ласло Трошањи, од Унгарија, е предложен за нов комесар за проширување и соседска политика на ЕУ, соопшти денеска...

Данаил Михајловски / 10 септември, 2019 15:03

Унгарскиот министер за надворешни работи

Сијарто: Западните колеги се лицемерни, зборуваат за проширувањето, а носат одлуки против !

Пред почетокот на состанокот, унгарскиот министер за надворешни работи Питер Сијарто, ја повтори пораката на неговата...

Узунов Бобан / 30 август, 2019 11:37

Најголемата слабоста што ја имаше Македонија во претходните години беше недостатокот на политички консензус

Фуере: Разочаран сум од компромисите што ЕК ги прави со земјите противници на проширувањето

Поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере, вели дека е разочаран од компромисите што Европската Комисија ги...

admin@magazin / 11 април, 2019 8:59

Ова е трета изјава на еврокомесарот Јоханес Хан, како тивка најава дека по уставните промени во Македонија, не треба да се очекува ветената брза ЕУ а и НАТО интеграција

Хан го закопа Преспанскиот, и Северна да е, во ЕУ за 25 години

По изјавата на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, дека процесот ќе оди фазно и дека нема сите земји од Западен Балкан...

Мартин Попоски / 19 ноември, 2018 12:53

Претседателот на ЕК потврди дека ако има ново проширување тоа ќе се Србија и Црна Гора во 2025 година а Македонија и Албанија би дошле на ред 30 години подоцна

Јункер: “Ако Балканот не се интегрира, ќе има војна”

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер вели дека на Западен Балкан му се заканува сценарио од 1990-тите, односно...

Мартин Попоски / 7 октомври, 2018 7:50

Црногорскиот претседател, Мило Ѓукановиќ, со остра реторика кон Европската Унија, чија политика за проширување ја нарече "тапкање во место" и целосна безидејност

Референдумот во Македонија, кој беше одбележан со масовен бојкот, ЕУ треба да го сфати како „сигнал за тревога“

Резултатот од референдумот во Македонија, кој беше одбележан со масовен бојкот, ЕУ треба да го сфати како „сигнал за тревога“...

Мартин Попоски / 3 октомври, 2018 8:32

Иако претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер предложи идните пристапувања да се гласаат по пат на мнозинство гласови, Франција и Германија сакаат да имат вето

Србија на патот кон ЕУ не ја кочи Хрватска туку две други земји

Иако во Србија се мисли дека главната пречка на патот кон Европската Унија ќе и биде Хрватска, вистинската „опасност“ доаѓа...

Мартин Попоски / 20 септември, 2018 8:10