Целосна и безусловна поддршка за Русија во нејзината „света војна“, му ветил Џонг-Ун на Путин

Целосна и безусловна поддршка за Русија во нејзината „света војна“, му ветил Џонг-Ун на Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун му кажал денеска на рускиот претседател Владимир Путин дека неговата земја и дава „целосна...

Македонка Димкин / 13 септември, 2023 11:28

Русија користи ултра прецизни сателити за следење на движењата и акциите на вооружените сили на Украина, што ќе го промени текот на конфликтот во Украина.

Поранешен американски разузнавач: Руската армија ќе ги уништи украинските војници обучувани од НАТО

За време на контраофанзивата, руската армија ќе ги уништи војниците на украинските вооружени сили кои беа обучени од НАТО,...

Македонка Димкин / 4 јуни, 2023 19:34

„Подготвени сме да преговараме со сите учесници во овој процес за прифатливи решенија, но тоа зависи од нив – ние не одбиваме да преговараме, туку тие”, рече Путин во интервју за руската државна телевизија.

„Мислам дека дејствуваме во вистинската насока, ги штитиме нашите национални интереси, интересите на нашите граѓани, нашиот народ. И едноставно немаме друг избор освен да ги заштитиме нашите граѓани“, нагласи Путин.

Рускиот претседател тврди дека е „100 отсто“ сигурен дека Русија ќе ги уништи американските ракети „Патриот“ во Украина и го критикуваше Западот за обидот да ја „распарчи“ Русија.

„Во сржта на сето тоа е политиката на нашите геополитички противници, кои имаат за цел да ја распарчат Русија, историската Русија“, рече Путин.

„Тие отсекогаш се обидувале да ‘поделуваат и освојуваат’… Нашата цел е нешто друго – да го обединиме рускиот народ“.

Путин вели дека Русија е подготвена да преговара за Украина

Русија е подготвена да преговара со сите страни вклучени во конфликтот во Украина, но Киев и неговите западни поддржувачи...

Мате Парлоф / 25 декември, 2022 12:34

Во својот говор рускиот претседател ја опиша актуелната геополитичка ситуација во светот како „револуционерна“, велејќи дека периодот на „неподелената доминација“ на Западот се приближува кон крајот, а оти Западот не е способен еднострано да владее колку и да се обидува да го направи тоа.

Путин изјави дека Русија нема да употреби нуклеарно оружје во Украина

Во својот говор рускиот претседател ја опиша актуелната геополитичка ситуација во светот како „револуционерна“, велејќи...

Мате Парлоф / 28 октомври, 2022 7:22

Беше прикажана графика со натпис „Време на лет на ракетите RS-28 Sarmat до главните градови на земјите кои ја снабдуваат Украина со најмногу оружје“.

ПРОГРАМА РУСИЈА 1: Новата руска балистичка ракета Сармат за 106 секунди стигнува до Берлин, до Париз за 200 и до Лондон за 202 секунди

Водителката на емисијата 60 минути Олга Скабеева на програмата Русија 1 и Алексеј Журављов пратеник во Думата, говореа за...

Мате Парлоф / 30 април, 2022 18:20

Според него, целта на претседателот на Русија, Владимир Путин, не е само да ја избрише Украина од географската карта, туку и да го уништи глобалниот поредок.

„ПУТИН ЌЕ ГИ НАПАДНЕ И ЗЕМЈИТЕ ОД НАТО“

Советникот на украинскиот претседател, Сергеј Лешченко е уверен дека Русија ќе ги нападне и земјите членки на НАТО. Путин...

admin@magazin / 29 април, 2022 16:30

Швајцарија, Турција и Израел претходно понудија да посредуваат во мировните преговори.

Кои се условите за евентуалната средба Путин-Зеленски?

Кремљ соопшти дека мировните преговори меѓу Москва и Киев допрва треба да донесат поголем напредок и ги повика земјите кои...

Перо Милчин / 22 март, 2022 5:34