Ракометниот храм или како што изминатите години го нарекувавме ВУЛКАНОТ СЦ „Јане Сандански“ бесплатно ќе го даде на користење на европскиот првак, кој од први јуни и официјално ќе биде во рацете на старо-новиот газда, Михајло Михајловски, човекот кој никогаш не криеше дека Вардар е негова слабост.

Сергеј Самсоненко не го изневери Вардар- уште еднаш ја покажа љубовта кон црвено-црните!

Сергеј Самсоненко креаторот и причината за незаборавните ракометни денови во Македонија и двете освоени титули во Лигата...

Катерина Крстиќ / 27 мај, 2020 22:12

На овој ден, 19 мај, 2002 година, женскиот ракометен клуб Кометал од Ѓорче Петров, донесе невидена среќа за сите навивачи.

ВИДЕО: ПРЕД 18 ГОДИНИ КОМЕТАЛ Ѓ.П. ја освои Лигата на шампионите!

На денешен ден, пред точно 18 години сите срца чукаа како едно, а немаше македонец кој на сиот глас не навиваше за Кометал Ѓорче...

Катерина Крстиќ / 19 мај, 2020 10:57

Венко Филипче и Зоран Заев веројатно се сложуваат во едно нешто, а тоа е дека на власта не и одговараат масовни собири и протести пред изборите!

Коронавирусот повод за забрана на сите јавни собири. Дали е ова политички инструмент!?

Министерот за здравство, Венко Филипче најави дека на седница на Владата ќе достави предлог за откажување на сите големи...

Данаил Михајловски / 28 февруари, 2020 13:14

Штербик ќе остане запаметен по ракоемтниот клуб Вардар и освоената прва титула во Лигата на шампионите. 

Ќе се посветам на семејството- Штербик заминува во пензија

Врвниот голман Арпад Штербик најави негово пензионирање. Тој реши на крајот на сезонава да му каже збогум на ракометот, објави...

Катерина Крстиќ / 20 јануари, 2020 11:54

Натпреварот во Гетеборг меѓу Шведска и Полска го судат македонските судии Начевски - Николов.

СО СРЦЕ ЗА МАКЕДОНИЈА: Стоилов изјави – освен дека се домаќни НИШТО НЕ МЕ ПЛАШИ!

По комплетирањето на резултатите во две од групите познато е кои четири репрезентации со колку бодови продолжуваат во Главната...

Весна Петровска / 14 јануари, 2020 15:01

Македонија со голот во последна минута на Кире Лазаров успеа да ја победи селекцијата на Украина, но по поразот од Чешка во Виена македонските ракометари денес ги очекува нов предивик.

НАПРЕД НАШИ: Македонија денеска се соочува со домаќинот Австрија

Денеска во 18:15 часот македонските ракометари ќе се соочат со селекцијата на домаќинот на европското првенство 2020 година....

Катерина Крстиќ / 9:20

Со денешниот порааз нашите шанси за следниот круг сериозно се намалуваат, бидејќи ќе мора да се брка победа во последното коло против домаќинот Австрија.

МАКЕДОНИЈА ЗАГУБИ ОД ЧЕШКА: ОДИМЕ ПОНАТАМУ МОМЦИ

Македонија претрпе пораз во второто коло од групата Б на ЕП во Виена, откако нашите ракометари капитулираа во пресметката...

Сара Фемина / 12 јануари, 2020 17:51

Се очекува многу Македонскинавивачи да ги бодрат нашите ракометари и бројката да надминенад илјада.

ДА НАВИВАМЕ ЗА НОВА ПОБЕДА: Ракометарите денеска играат против Чешка

Македонските ракометари денеска на Европското првенство кое се одржува во Австрија ќе играат против селекцијата на Чешка.  Се...

Катерина Крстиќ / 11:17