Зависно од типот на туморот, вниманието кон болеста може најпрво да биде привлечено од страна на така наречениот паранеопластичен синдром.

Рак на бели дробови, овие симптоми не треба да ги игнорирате

Најчестите симптоми се кашлање (вклучувајќи искашлување на крв), губење на телесна тежина и недостиг на воздух. Ракот на...

Сара Фемина / 21 ноември, 2020 20:49

Карциномот на панкреасот се јавува кога клетките во панкреасот растат неконтролирано и се размножуваат многу брзо.

КАРЦИНОМ НА ПАНКРЕАС- Ова се првите симптоми, ВНИМАВАЈТЕ!

Во раните фази симптомите и знаците на болеста обично се наведуваат како чувство на полност и непријатност во стомакот, губење...

Сара Фемина / 14 ноември, 2020 20:32

Таа низ статусот кој го објави им се заблагодари на сите оние кои беа секогаш до неа во најтешките мигови, на сите кои ја поддржаа во борбата со тешката болест!

Сопругата на Тони Михајловски се излечи од ракот: Душата боли, ама ќе живеам уште 30 години

Сопругата на Тони Михајловски, Александра Јорева Михајловска на својот фејсбук профил проговори низ што се поминала во изминатиот...

Сара Фемина / 27 октомври, 2020 16:28

Жените кои редовно ги проверуваат своите дојки ги осознаваат и знаат какво е на допир нормалното ткиво на дојката. На овој начин тие можат рано да го откријат присуството на каква било маса.

Рано дијагностицирање на карцином на дојка: Самопреглед во 4 чекори

  Жените треба еднаш месечно да прават самопреглед на своите дојки. Ова е првиот чекор со кој рано може да се открие карциномот...

Сара Фемина / 22 октомври, 2020 10:04

Доколку пациентот има апсцес (загнојување), тоа треба веднаш да се исцеди хируршки. Кога лекувањето со антибиотик нема влијание врз инфекцијата, неопходна е биопсија за да се исклучи можноста од појава на карцином.

Воспалителни болести на дојка!

Воспалителните болести на дојката (маститис) се појавуваат кај жени на возраст од 18 до 50 години. Доколку пациентот има апсцес...

Стојче Бушин / 12 октомври, 2020 20:36

"Знам во каква облека ќе одам во другиот свет„

Тешко болната глумица Шенон Доерти ги растажи обожавателите: Одбрав облека за мојот погреб

Американската актерка и продуцентка Шенон Доерти, која се прослави со улогите како Бренда во серијата „Беверли Хилс 90210“...

Сара Фемина / 8 октомври, 2020 21:52

Да потсетиме, Шенон им се обрати на следбениците преку Инстаграм на крајот на февруари и ги сподели лошите вести за враќање на ракот.

ШЕНОН ДОЕРТИ НА СМРТНА ПОСТЕЛА: Нејзиниот пријател ја откри вистината за здравјето на актерката- УМИРА!

Шенон Доерти (49) веруваше дека го победила ракот на дојка, за кој и дијагностицирале пред пет години, но како што таа изјави...

Сара Фемина / 26 септември, 2020 13:50

Бјелица долги години се бореше со подмолната болест - рак, за што пишуваше и во своите книги. Автор е на повеќе од 40 книги.

Почина Исидора Бјелица, по долгата и тешка битка со болеста!

На 52 годишна возраст, вчера почина познатата српска писателка Исидора Бјелица Пајкиќ. Писателката починала во станот на...

Катерина Крстиќ / 6 август, 2020 10:21