Сето тоа нас не прави личност на дејствување во негувањето на доброто и избегнувањето на злото, вели Реисул Улема Шаќир Фетаи во честитката упатена до верниците од исламска вероисповед по повод празникот Фитр Бајрам!

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаи, го честиташе Рамазан Бајрам

Празникот Рамазан Бајрам е триумф на доброто над злото, на духовноста над страста и емоциите, на моралот над неморалот, на...

Мате Парлоф / 2 мај, 2022 6:18

Рамазанските пости се период кога семејствата се собираат, пријателите се дружат и се посветуваат на саморефлексија и размислување.

Ковачевски: За време на Рамазан испраќаме пораки за заедништво

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски вечерва приреди ифтар за членовите на Владата и за...

Мате Парлоф / 30 април, 2022 11:21

Рамазан, деветиот месец во исламскиот календар, воедно е и месец на почетокот на објавата на Куранот. Поголемиот дел верници од исламска вероисповед овој празник го слават три дена.

Муслиманите го слават Рамазан бајрам

Припадниците на исламската вероисповед денеска го слават Рамазан Бајрам. Рамазан е време на пост, молитва, солидарност...

Рејхан Бајрами / 13 мај, 2021 12:18

Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните од муслиманска вероисповед во Република Македонија, им го честита Рамазан Бајрам!

Првиот ден на Рамазан Бајрам е неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“...

Рејхан Бајрами / 8 мај, 2021 12:03

Оваа хуманитарна акција се организира како замена за традиционалната Ифтарска вечера, која и оваа година мора да биде изоставена поради пандемијата со корона вирусот.

Охрид денеска донираше 100 хуманитарни пакети на Исламската верска заедница за социјални семејства

Во духот на меѓусебното почитување, соживотот и заедничкото одбележување на верските празници, Општина Охрид денеска донираше...

admin@magazin / 29 април, 2021 19:32

Иако во Македонија беше воведен полициски час од вчера, недела во 11 часот, сепак изгледа тоа не важи за сите.

ВИДЕО: Оро, зурли и тапани- вака се славеше во Чаир за време на полициски час!

Вчера муслиманите ширум светот го празнуваа големиот муслимански празник Бајрам. Отккао целиот месец го поминаа во пост...

Катерина Крстиќ / 25 мај, 2020 10:47

Рамазан е еден од петте столба на исламот. Останатите се верата, молитвите, поклонението и давањето милостина. Тоа е месец на добрина, милост, љубов и простување.

Муслиманите ширум светот денеска го слават РАМАЗАН БАЈРАМ!

Припадниците на исламската вероисповед денеска го слават Рамазан Бајрам. Рамазан е време на пост, молитва, солидарност и...

Владо Марин / 24 мај, 2020 10:02

Сметката ќе ја плати едно гостиварско семејство кое не сака публицитет.

ХУМАНОСТ НА ДЕЛО: За Рамазан во Гостивар ќе има бесплатен леб за секое сиромашно семејство!

Од денеска во три пекари во Гостивар ќе се дели бесплатен леб за сиромашните и социјално загрозените семејства. Сметката...

Рејхан Бајрами / 24 април, 2020 16:02