Костадин Костадинов Манулач повторно на високо морален начин ги објасни политичките процеси во Собранието, како и резултатите од тестот на Павле Богоевски!

Богоевски поднесе оставка лично, со крената глава и полн нос.., заради алергија на липа!

Најпознатиот борец против непотизмот и корупцијата во регионот, Костадин Костадинов Манулач, кој дури и својата мајка првин...

Мате Парлоф / 11 јуни, 2019 14:10

Метју Палмер откако од Заев и Ахмети доби гаранции дека имплементирањето на Преспанскиот договор тече според предвиденото, почна да го решава косовското прашање

Палмер по Белград и Скопје, во Приштина за Косовскиот рамковен договор

Помошникот заменик државен секретар на САД, Метју Палмер, по посетите на Белград и Скопје, во посета на Приштина каде го претстави...

Мартин Попоски / 24 октомври, 2018 8:14

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, со напад врз претседателот Хашим Тачи, овој пат го обвини дека идејата за размена на територии во основа е финансирана од Србија

Харадинај: Србија сама си ја финансираше идејата за промена на граници

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека Србија ја финансирала идејата за промена на границите, која има поддршка...

Мирко Бачиќ / 18 октомври, 2018 10:15

Харадинај не знае како ќе го преживее настапот на Шакира на отворањето на мостот на Ибар во организација на градоначалникот на јужниот дел на Митровица, Агим Бахтири

Харадинај: Мене никој нема да ме смени, најмалку Хашим Тачи

По зголемувањето на бројот пратеници кои би поддржале гласање недоверба на Владата на Косово, се огласи и премиерот. Косовскиот...

Мирко Бачиќ / 17 октомври, 2018 9:07

Министерот Гаши е трето кадровско решение на оваа функција за само шест месеци, при што премиерот Харадинај отворено се сомнева дали Пацоли има квалитетни кадри

Разрешен министерот за внатрешни работи на Косово

Министерот за внатрешни работи на Косово, Бејтуш Гаши е разрешен од функцијата на барање на неговата партија. Алијансата...

Мартин Попоски / 16 октомври, 2018 8:23

Откако не се изгласа нацрт резолуцијата за дијалог со Србија, што ќе го стопираше процесот "размена на територии", наскоро ќе следи интерпелација за Харадинај и нови избори

И Косово на предвремени избори до крајот на годината?

Опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК) смета дека актуелната Влада на Рамуш Харадинај веќе нема никаков легитимитет...

Мирко Бачиќ / 15 октомври, 2018 8:03

По изјавата на премиерот на Косово, повикан се најде претседателот Хашим Тачи кој побара истата да биде корегирана, затоа што тие што не се корегираат брзо ќе си заминат

Тачи до Харадинај: “Продолжи така и ќе бидеш сменет”

Претседателот на Косово Хашим Тачи реагираше остро на изјавата на премиерот Рамуш Харадинај дека “идејата за корекција...

Мартин Попоски / 9 октомври, 2018 8:59

Косовското Собрание е на потег да ја изгласа предлог резолуцијата со која нема размени на територии туку меѓународно обврзувачки правен договор за признавање со Србија

Идејата за размена на територии е мртва

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, изјави дека идејата за размена на територии меѓу Србија и Косово е мртва. Премиерот...

Мартин Попоски / 8:52