Хашим Тачи и Рамуш Харадинај, како претседател и премиер на Косово, во САД го одликуваа семејството на поранешниот претседател Буш и посхумно "Браќата Битиќи" терористи на ОНА

Тачи го одликува семејството на Буш и ги прогласи за херои браќата Битиќи

Косовскиот претседател Хашим Тачи одлучи да ги прогласи браќата Битиќи за “национални херои на Косово” и да го одликува...

Мартин Попоски / 28 септември, 2018 14:25

На Косово премиерот и претседателот не сакаат да си видат очи, но кога се работи за САД и ОН, мисијата им е заедничка, промоција на независноста на државата која не постои

Откако се скараа, Тачи и Харадинај со ист лет за САД, да лобираат за подобри позиции

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај отпатува во официјална посета на Соединетите Американски Држави. Харадинај преку социјалните...

Мартин Попоски / 24 септември, 2018 7:29

Премиерот на Косово ги демантираше и НАТО и САД, "стратешка поддршка за техничките воени аспекти и логистика се одвива во координација со партнерите од САД и НАТО"

Харадинај: Косово мора под итно да формира војска

Косово формира сопствена армија и за тоа знаат и НАТО и САД кои го координираат проектот. Одделот за одбранбени и безбедносни...

Мартин Попоски / 16 септември, 2018 11:27

Европскиот парламент денеска со 420 гласа „за“, 186 „против“ и 20 „воздржани“ се изјасни за укинување на визите за патување на државјаните на Косово во земјите членки на ЕУ

ЕП одобри визна либерализација за Косово

Европскиот парламент денеска со 420 гласа „за“, 186 „против“ и 20 „воздржани“ се изјасни за укинување на визите за патување...

Мирко Бачиќ / 13 септември, 2018 15:02

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, со став дека изолација на Косово, е многу пооопасен епилог од прашање на корекција на границите на новата држава

Харадинај: Корекција на границите е опасен експеримент

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај изјави дека корекцијата на границите е опасен експеримент и со тие иницијативи мора...

Мирко Бачиќ / 12 септември, 2018 6:52

Претседателот на Србија со закани, блокади, пукање и полиција спречен од премиерот на Косово Харадинај да ја реализира посетата, армијата на Србија чека на наредба од Вучиќ

Харадинај со полиција забрани Вучиќ да помине во Бање (видео)

Тензично во Косово и денес. Косовската Влада иако ја откажа посетата на српскиот претседател Александар Вучиќ поради безбедносни...

Мирко Бачиќ / 9 септември, 2018 11:04

Идејата за размени на територии со што би се ставил крај на отвореното косовско прашање, остана само идеја на Вучиќ и претседателот на Косово, Тачи, кој нема поддршка

Косово се откажува од преговорите со Србија

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај им изјави доцна попладнево на новинарите во Собранието на Косово дека седницата за именување...

Мирко Бачиќ / 6 септември, 2018 8:33

Косовското собрание со две вондредни седници, една за преговарачки тим со Србија, и една со вето кон претседателот Тачи да преговара со Белград

Вондредна седницата на Собранието на Косово за избор на тим за предовори со Србија

Пратеничките групи на опозициските партии во косовското Собрание решија да не учествуваат на вонредната седница која требаше...

Мирко Бачиќ / 4 септември, 2018 11:28