Рама бесен на изјавата на Хардинај поднел тужба  до Основниот суд во Приштина. Тужбата се однесува на клевета дека Рама наводно се залагал за размена на територии меѓу Белград и Приштина.

Рама поднесе тужба за клевета против Хардинај

Косовскиот премиер во заминување, Рамуш Хардинај заработи тужба од албанскиот премиер Еди Рама поради клевета. Рама бесен...

Катерина Крстиќ / 16 јануари, 2020 11:23

Харадинај рече дека тие чекаат да се донесе конечна одлука, за членовите од случајот Куманово да се екстрадираат во Косово.

Харадинај бара обвинетите за „Диво Насеље“казната да ја издржуваат во Косово

Рамуш Харадинај, поранешниот премиер на Косово, преку статус на социјалната мрежа Фејсбук, изјави дека ќе им помогне на семејствата...

Катерина Крстиќ / 18 септември, 2019 16:47

Харадинај преку својот Твитер, покрај фотографија со Меркел од нивната средба во Берлин, порача дека „ЕУ ќе биде посилна“ со интегрирањето на шесте земји од регионот.

Харадинај до Меркел: Косово е подготвено за ЕУ

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, ја поздрави поддршката што германската канцеларка Ангела Меркел им ја изрази...

Катерина Крстиќ / 20 август, 2019 10:41

Диелза Хоти ја објави веста преку фотографија што ја сподели на Инстаграм.

Со 15 куршуми убиена мајката на советничката на Хардинај

Трагедија се случи во Призрен откако очувот на Диелза Хоти, пукал во нејзината мајка со 15 куршуми. Хоти ја објави веста...

Катерина Крстиќ / 7 август, 2019 16:56

Како што пишува Блиц повикувајќи се на дипломатски извори, Заев и Харадинај досега не остварувале средби само во улога на премиери, туку и поединечни состаноци на кои присуствувале и нивните браќа Вице Заев и Даут Харадинај.

СКАНДАЛ: Заев и Хардинај основале заеднички црн фонд за плаќање на политичарите во ЕУ, договараат и Голема Албанија!

Претседателот на Влада на Република Северна Македонија Зоран Заев и поранешниот премиер на Косово Рамуш Харадинај се блиски...

Катерина Крстиќ / 6 август, 2019 10:37

Дрецун објасни дека од 4019те екcхумирани тела само пола биле идeнтификувани, а останатите биле повторно зaкопани на нeпознати локации. Според сознанијата има најмалку 1150 тела на 80 различни локации на кои им се гyби тpагата. Дрецун се прашува дали е можеби така бидејќи се работи за српски жpтви.

Нови докази против Харадинај – Откриени 160 илегални затвори на УЧК за измачување и убивање

Нови докази пpотив Рамуш Харадинај, пронајде работната група на Одборот за Косово и Метохија. Претседателот на Одборот,...

Катерина Крстиќ / 5 август, 2019 14:22

„Од овој момент не сум повеќе премиер. Следната недела би требало да се појавам во Хаг“, наведе Харадинај.

По „земјотресот“ во Приштина, медиумите пишуваат: Во Хаг покрај Хардинај, можно е да седнат на иста обвинителна клупа и Тачи и Весели?

Премиерот на Косово  Рамуш Харадинај вчера поднесе оставка на седницата на влада. На конференцијата за медиуми рече дека...

Весна Петровска / 20 јули, 2019 9:23