Потенцира дека не е точно дека нема намалување на цените на производите и дека некои производи кои не се намалени не се во групата на производи кои треба да поевтинат

Намалувањето на цените на храната ќе биде од 7 до 12 отсто, вели Бектеши

Граѓаните да не очекуваат намалување на цените да биде 40 или 50 отсто туку од 7 до 12 посто вели министерот за економија Крешник...

Весна Петровска / 14 декември, 2022 17:42

Во август 2021 година, пак, во однос на август 2020 година прометот бележи раст од 7,5 отсто!

Прометот во индустријата зголемен за 21 отсто

Прометот во индустријата во периодот јануари – август 2021 година во однос на истиот период лани е зголемен за 21,1 отсто, соопшти...

Перо Милчин / 17 октомври, 2021 17:19

Банката прогнозира раст со иста стапка од 4% на македонското стопанство во 2022 година. Сепак, предвидувањата се изложени на значителна неизвесност, наведува ЕБРД.

ЕБРД ја зголеми прогнозата за растот на македонската економија во 2021

Бруто домашниот производ (БДП) на Македонија се предвидува да се зголеми за 4 проценти во 2021 година, соопшти денеска Европската...

Владо Марин / 29 јуни, 2021 13:19

Министерката Ангеловска вели дека единствено кога губи сивата економија, добиваат сите.

НИНА АНГЕЛОВСКА: “Економијата во Македонија е во добра кондиција”

Министерката за финансии Нина Ангеловска во интервју за неделникот „Фокус“вели дека како министер за финансии ќе презема...

Перо Милчин / 13 октомври, 2019 17:52

Министерот оцени дека има добра наплата на данокот на личен доход каде за 17,4 отсто има повеќе наплата во споредба со истиот период лани.

ТЕВДОВСКИ: Во Македонија има зголемена вработеност, раст на платите и позитивни резултати кај бизнисите!

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска на прес-конференција ги презентираше ефектите и резултатите од реформата...

Перо Милчин / 12 јуни, 2019 22:22

После години стагнација, уназадување, осиромашување, Северна Македонија бележи економски раст.

СДСМ: „ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири дека цел свет ги признава успесите од СДСМ„

„Заглавена во одбрана на криминалот на Груевски, ВМРО-ДПМНЕ останува осамена во анти- државната и анти-европската политика. ВМРО-ДПМНЕ...

Перо Милчин / 1 јуни, 2019 14:37

Тевдовски и Ангеловска-Бежоска деновиве учествуваа на Пролетните средби на ММФ

(ВИДЕО) Тевдовски и Ангеловска : Денарот стабилен, економијата закрепнува

Денарот е стабилен, економијата закрепнува и веќе почнува да остварува подобри стапки на раст, оценуваат министерот за финансии...

admin@magazin / 13 април, 2019 10:41