Меѓу нив, 2.864 пациенти се во болница, од кои 295 се на апарати за дишење.

ХРВАТСКА РУШИ ЦРНИ РЕКОРДИ: Во последните 24 часа се заразени 3.363 лица, вирусот однесе 78 животи

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 3.363 нови случаи на вирус САРС-КоВ-2, така што бројот на активни случаи денес...

Мартин Попоски / 13 декември, 2020 13:03

Промената кај нас како што веќе најавивиме ќе пристигне денеска попладне и во вечерните часови, условувајќи интензивни врнежи од дожд кој локално ќе бидат проследени со грмежи и засилен југоисточен ветер.

ЗАПОЧНА СНЕГОТ ВО РЕГИОНОТ – ДЕТАЛИ

Во текот на вчерашните попладневни часови, поради падот на температурите на воздухот на планинските места во Хрватска започна...

Стојче Бушин / 12 октомври, 2020 9:13

Карантинот од 14 дена не е задолжителен за странците. Во оваа земја, тие најавуваат натамошно олеснување на мерките, но нема точни информации за целосно отворање на границите.

ПРАВИЛА ОД РЕГИОНОТ: Еве како и кога српските граѓани можат да влезат во Хрватска, Босна, Црна Гора, Македонија!

Од денес, ниту граѓаните на Србија ниту другите земји не треба да имаат негативен тест за коронавирус или специјална дозвола...

Едмонд Бекири / 23 мај, 2020 16:12

„Тоа е од големо значење за целиот регион“, рече Вучиќ на заедничката прес-конференција.

ВУЧИЌ, ЗАЕВ И РАМА ДОНЕСОА ВАЖНА ОДЛУКА: Договорот за трговска размена ќе биде потпишан во Белград или Подгорица

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска по самитот на „малиот шенген“ во Тирана дека на состанокот биле донесени...

Сара Фемина / 21 декември, 2019 15:47

Загрепскиот и Карловачкиот регион исто така се под предупредување – жолто, заради поројните врнежи од дожд.

Црвен метеоаларм во Хрватска: Бродови не сообраќаат кон островите поради врнежите од дожд

На хрватското крајбрежје, црвен метеоролошки аларм е на сила поради силното невреме, а пред се погодени се западниот брег...

Сара Фемина / 17 ноември, 2019 12:55

Снег падна и на словенските како и на бугарските планини за време на изминатиот студен бран кој од многу неодамна ја зафати Европа и Балканот.

ЗАВРНА ПРВИОТ СНЕГ ВО РЕГИОНОТ: Еве кога да очекуваме големо заладување!

Невообичаена е појавата зимата толку рано да пристигне во северните и во североисточните предели од Европа и веќе истата...

Рејхан Бајрами / 29 септември, 2019 18:00

Највисоките просечни плати во регионот се во Словенија и Хрватска, а најниски се во Македонија, Албанија и Србија.

Македонците со најниска плата во регионот

Според најновите официјални статистички податоци, највисоките просечни плати во регионот се во Словенија и Хрватска, а најниски...

Узунов Бобан / 10 септември, 2019 8:53

Македонското образование непрепознатливо во светот

Македонското образование неконкурентно дури и на Балканот, на Шангајската листа ниту еден Универзитет од Македонија !

Универзитетите од Макеоднија и годинава не се најдоа на Шангајската листа на најдобри 1.000 универзитети во светот. На листата...

Узунов Бобан / 16 август, 2019 11:03