Милошоски: Само заменикот има законско овластување да го менува министерот за финансии. Доколку документите од министерството за финансии ги Потпишува премиерот, тоа ќе биде злоупотреба на службената положба и овластување!

(видео) Милошоски: Само во Белизе има и премиер и министер за финансии, кој е најпознат по криминал и корупција.

Жестока дебата се разви во македонскиот парламент за предлогот за двојната фунцкија на Заев, каде се предлагаше да биде и...

Узунов Бобан / 26 јуни, 2019 14:54

Се поверојатно е дека Никола Димитров нема да продолжи како министер за надворешни работи.

Метла во владата: Шеќеринска во МНР на местото на Димитров, Атила Реџепи на местото на Хазби Лика!

Од партиски извори во СДСМ, Магазин дознава, дека Радмила Шеќеринска најверојатно ќе биде новиот министер за надворешни...

Данаил Михајловски / 14 мај, 2019 17:09

Предлогот за разрешување на дел од постојните министри и избор на нови, се очекува во македонското собранието да се најде некаде во јуни, најавува министерот Османи, заедно со првите луѓе во новото Министерство за политички систем, кое треба да се формира по укинувањето на Секретаријатот за рамковен договор.

Ќе заигра метлата во Владата – Заев и Ахмети ќе прават чистка

Во Владата наредните денови премиерот Зоран Заев и Али Ахмети почнууваат да прават реконструкција на Владата, или како што...

Весна Петровска / 8 мај, 2019 16:41

Се потврдија информациите на Магазин, Заев има премногу министри за промена а нема сигурност во премиерската фотелја ако направи реконструкција на владниот кабинет

Заев се откажа од реконструкција, Владата пред паѓање?

Како и што анализираше Магазин, премиерот има премногу министри за “отстрел” а премалку поддршка од својата партија,...

Мирко Бачиќ / 30 ноември, 2018 14:28

Реконструкцијата и изградбата на стадионот во Битола е започната, во Прилеп е во почетна фаза, па со оваа одлука објектите само ќе останат на забот на времето да се уништат

Скопски Чаир со нов стадион, Битола и Прилеп ќе почекаат

Фудбалската федерација на Македонија со поддршка од УЕФА и програмата за развој, официјално добила дозвола за започнување...

Мирко Бачиќ / 11:27

Промените во владата не се политички туку наликуваат како пазарење на зелено пазарче, секој на секого му ја намалува цената а комбинациите две за иста цена се идеална опција

Муса Џафери се враќа во владата, летаат Тевдовски, Филипче и Сугарески

И премиерот Зоран Заев потврди дека Хазби Лика дефинитивно ќе “лета” од владиниот кабинет, промените не ги именува...

Мирко Бачиќ / 20 ноември, 2018 9:26

Ахмети оценил дека тројца негови министри не треба да бидат во новиот владин состав, Заев посочил исто така три имиња, Анѓушев сам нуди оставка, Шекеринска не го дава Филипче

Хазби Лика си заминува, Филипче безбеден како бела мечка

И покрај политичкиот инцидент кој го предизвика Заев со обидот за незаконски притвор и спроведување во затвор на пратеникот...

Мартин Попоски / 13 ноември, 2018 8:33

Иако владините портпароли негираат, владини извори лиферуваат дека до крајот на годината од Владиниот кабинет на Заев ќе бидат отповикани најмалку 4 министри и три заменици

Реконструкцијата извесна, ќе “летаат” 4 министри и три заменици министри

Иако нема официјална потврда на информациите кои се пласираат од извори во Владата на Македонија, најверојатно владина реконструкција...

Мартин Попоски / 8 ноември, 2018 11:18