Атилла Учкардеш, сопственик на Фортис енержи електрик - Турција и Константин Василев Ненов, управител на фирма ОСМ Солар-Скопје во своите обраќања искажаа задоволство од транспарентната постапка за избор на компанија инвеститор за фотонапонска електрана. Ненов потенцираше дека постигнатите резултати се пример во Југоисточна Европа.

Заев: Се реализира една од најголемите инвестиции во енергетиката, 70 милиони евра за изградба на фотонапонска електрана во Осломеј

„Ми претставува голема чест и задоволство што денес и официјално се потпишуваат договорите за изградба на фотонапонска...

Перо Милчин / 17 јуни, 2021 7:09

Премиерот Заев истакна дека во последните три години интензивно се инвестира во гасификација на земјата, се планираат фотоволтаични централи на приватно и државно земјиште.

Заев: Инвестираме во современи еколошки проекти за енергетска трансформација на РЕК Битола

„Користењето на обновливите извори на енергија и замена на јагленот со гас е еден од нашите најважни стратешки интереси....

Рејхан Бајрами / 10 февруари, 2021 14:45

Од вечерва на полноќ, цените на бензините ќе се зголемат по еден денар, додека цената на дизелот ќе се зголеми за денар и половина!

Бензините поскапуваат за денар, дизелот за денар и половина

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, а цената на дизелот се зголемува за 1,5 денари, одлучи денеска...

Перо Милчин / 30 ноември, 2020 13:15

Он лајн состанокот се водеше од дирекцијата на АД ЕСМ, со претставници на ЕСМ, Владата и на консултантот AF-Consult.

ПОВЕЌЕ ОД 40 ФИРМИ ОД СВЕТОТ И КАЈ НАС ЗАИНТЕРЕСИРАНИ ЗА ЈАВНО-ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТО ЗА ФОТОНАПОНСКА ЕЛЕКТРАНА ВО ОСЛОМЕЈ

АД ЕСМ ги продолжува проектите и во услови на ковид пандемија. Во врска со проектот ЈПП ФЕ Осломеј беше организирана он лајн...

Владо Марин / 26 септември, 2020 18:50

На пригодни церемонии по повод празникот кои се одржаа во двата комбината беа доделени награди, пофалници и плакети за покажана успешност, пожртвуваност и посветеност во извршувањето на работните задачи на 35 вработени во РЕК Битола, 11 вработени во РЕК Осломеј, како и признанија за двајца работници од РЕК Битола пензионирани со најдолг стаж меѓу двата празника.

ДЕН НА РУДАРИТЕ-НАГРАДЕНИ НАЈДОБРИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО РЕК БИТОЛА И РЕК ОСЛОМЕЈ

По повод верскиот празник Голема Богородица, кој се прославува и како Ден на рударите, во рударско-енергетските комбинати...

Владо Марин / 28 август, 2020 21:33

Експлозијата се случила на 6 киловолтна склопка од напојна пумпа

Експлозија во РЕК Битола, причинета огромна штета

Експлозија се случила попладнево во РЕК Битола и во моментов целосно е излезен од функција вториот блок на централата, јавува...

Данаил Михајловски / 28 септември, 2018 21:30