Во Македонија постојат многу цркви посветени на Св.Ѓорѓија, од кој најстара е онаа во преспанскиот регион, близу до живописното село Курбиново, во пазувите на планината Пелистер.

Денеска е Св. Ѓорѓија – за многу години слава и именден!

На денешен ден верниците со православна вероисповед го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Освен како семејна слава, овој голем...

Сара Фемина / 9 декември, 2020 8:53

Отец Прохор е по потекло од Македонија, а во Цетинскиот манастир бил замонашен на 29 октомври 2010 година.

ЖАЛНА ВЕСТ: Од коронавирус почина јеромонах од Македонија

Јеромонахот Прохор од Цетинскиот манастир, кој е во ингеренции на СПЦ, починал од компликации на Ковид 19, соопшти Црногорско—приморската...

Перо Милчин / 24 октомври, 2020 11:58

Мили мои, кога некоја војска победува, таа го истакнува и издигнува своето знаме во знак на радост и показ за својата победа. Израилскиот народ, во времето на Стариот Завет бил единствениот чувар на богооткриената вера, но многупати бил подложуван на испитанија поради својата похотливост, заради која и отпаѓал од вистината.

Тајната на Крстот е главната проповед на Црквата Христова

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот г. Партениј, игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Вечерната...

Стојче Бушин / 27 септември, 2020 18:38

Партениј ќе ја има улогата на викарен епископ на дебарско-кичевската епархија и останува во Бигорскиот манастир, каде ќе биде неговото епархиско седиште.

Партениј избран за владика – Бигорски станува епархиско седиште!

Игуменот на Бигорската Обител, отец Партениј е новиот епископ на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија,...

Стојче Бушин / 21 мај, 2020 13:13

Нема христијански дом во кој не може да се види икона од светецот заштитник на семејството.

Икони кои мора да ги има во секој дом- Чувари на домот и здравјето

Секој верник речиси секој ден барем по еднаш го споменува Бог. Најчесто се молиме за здравје, за среќа за нас и нашите најмили. Нема...

Катерина Крстиќ / 4 октомври, 2019 16:28

По ваквите добри вести поглаварот Реџепи го прегрнал Муки и дискретно му шепнал: Стево алекум, алекум Стево“!

ИВЗ го предложи Мухамед Зекири за посредник во дијалогот со владата и УЈП

Селам алекум, мир во земјата, мир во ИВЗ! Со овие зборови пратеникот Мухамед Зекири ги отворил портите и срцата на оџите во...

Мате Парлоф / 27 март, 2019 13:13