„Вратата на мојот кабинет е отворена за господинот Груевски“- одговори министерката за правда Рената Дескоска на Груевски кој побара таа јавно да се извини за изјавата дека со изнуда преземал фирми.

Дескоска до Груевски: Те поканувам да дојдеш, вратата од мојот кабинет е отворена!

Министерката за правда Рената Десковска одговори нареакцијата на поранешниот македонски премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола...

Катерина Крстиќ / 15 декември, 2019 10:49

Акцијата ја организираше Владата заедно со граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“, а меѓу административците имаше директори, министри, градоначалници, судии, обвинители.

Цел ден си ја подаваа метлата ама слободен ден добија- еве како чистеше администрацијата денес

Денеска скоро 40.000 административци поддржани од премиерот Зоран Заев чистеа низ целата земја. Акцијата ја организираше Владата...

Катерина Крстиќ / 14 декември, 2019 22:29

Дескоска, пак, рече дека и натаму верува и се надева на закон за ЈО.

Десковска: Згрозена сум од случувањата во СЈО!

Во вчерашното гостување во емисијата „ClickPlus” на тв 21  министерската за правда, Рената Дескоска истакна дека е згрозена...

Катерина Крстиќ / 13 декември, 2019 8:55

Вечер не успеа да ја дознае која е причината за посетата на Дескоска во Кипар. Останува нејасно дали министерката се наоѓа на службено патување или пак приватно на своја сметка ја посетила оваа држава.

Дескоска се СПАКУВА на Кипар

Додека во Македонија владее хаос по недобивањето на датумот за преговори со ЕУ, и се крчкаат нови избори, кои најверојатно...

Весна Петровска / 29 октомври, 2019 9:13

Дескоска изјави дека за неа нема ништо чудно и воопшто не е спорно од правен аспект тоа што обвинителите се сместени во истата зграда на СЈО.

Дескоска: Прислушуваните материјали кои ги поседуваме се безбедни во сеф

Рената Дескоска во емисијата „360 степени“ на Телевизија Алсат истакна дека  не е нарушена безбедноста на прислушуваните...

Катерина Крстиќ / 21 септември, 2019 12:24

Повод за писмото, се вели во соопштението од Министерството за правда, е јавно објавеното писмо со искажани одредени невистинити тврдења и неосновани критики од неколкуте пратеници од опозиционата ВМРО – ДПМНЕ, во врска со Предлог – законот за Академијата за судии и јавни обвинители.

ДЕСКОСКА ИСПРАТИ ПИСМО ДО ЖБОГАР: Одговори на сите прашања за кои беше обвинета од страна на опозицијата

Сосема нејасна констатацијата на опозицијата за некаква измена во однос на начинот на формирање на оценката за прием на...

Весна Петровска / 20 септември, 2019 15:52

Сепак, смета Дескоска, правниот систем покажа дека функционира, дека постојат механизми кои оневозможуваат блокада и оти затоа е бесцелно неконструктивното однесување на кој било во процесот на носење на законот.

Дескоска: Предметите на СЈО ќе имаат завршница

Рената Дескоска денеска порача дека без силно, независно обвинителство попусто се говори за правна држава и ги повика пратениците...

Весна Петровска / 13 септември, 2019 13:49

Одговорност од прв до последен за сите што си ги мереле со Рената мора да има. За никој да не се дрзне утре да си го мери со Радмила!

Костадинов: Мицкоски да каже кои ВМРОвци си го мереле со Рената Дескоска!

Борецот за правда и антикорупција, Костадин Костадинов Манулач, кого цел регион го памети по ефикасното вработување и бескомпромисното...

Мате Парлоф / 30 август, 2019 9:59