Се почести се македонските интелектуалци, кои не ги прифатија партиските ставови на МАНУ, а кои застануваат во одбрана на Македонската држава и Македонскиот национален идентитет

Клетников: Северна Македонија е билет за смрт, не за Европа

Сакаат да ја докусурат Македонија и да ја распаднат нацијата, обвини Ефтим Клетников од „Македонски манифест“. „Никогаш...

Рејхан Бајрами / 15 декември, 2021 10:57

Собранието нема да ги провери индициите дека на одредени избирачки места има сериозни нерегуларности, односно фалсификување на резултатите преку полнење кутии

Нема анкетна комисија за инцидентите од референдумот

Собранието во рамки на продолжението на 60 седница со само осум гласови „за“ и 60 „против“ не ја усвои одлуката за формирање...

Мирко Бачиќ / 25 октомври, 2018 5:57

Спасовски за слабата излезеност на референдумот ги обвини граѓаните кои бојкотираа, воедно потврди дека ниту еден опозициски пратеник не пријавил обид за притисок

Спасовски стана аналитичар, слабата излезеност е директен резултат на бојкотот

Министерот за внатрешни работи на Македонија, Оливер Спасовски стана и политички аналитичар. На своето гостување на националната...

Мирко Бачиќ / 12 октомври, 2018 12:31

Претседателот Прокопис познат и како безгласната буква во општествениот систем на Грција повика Скопје прво да изврши уставни измени па да се надева на ратификација од Атина

Претседателите на Грција и Германија го “исплакаа” пропаднатиот референдум во Македонија

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос порача дека само кога Скопје ќе заврши со уставните промени, може да се приклучи...

Мирко Бачиќ / 7:20

Заев со признавањето на референдумскит пораз, ја обедени опозицијата, ги налути "спонзорите" од Запад и ги разбуди националистичките барања на албанските партии

Референдумот пропадна, уставните измени се партиска а не правна одлука

Премиерот на Македонија и претседател на СДСМ, Зоран Заев, често говори дека не е политички поткован како доаѓа од бизнис...

Мартин Попоски / 11 октомври, 2018 8:53

Потпретседателот на СДСМ и актуелен пратеник, Мухамед Зеќири, во ТВ гостување јасно посочи дека референдумот пропаднал поради инертноста на албанските политички партии

Зеќири: Референдумот пропадна поради Албанците

Потпретседателот на владејачката партија СДСМ и пратеник во Собранието на Македонија, Мухамед Зекири јавно посочи поради...

Мартин Попоски / 9 октомври, 2018 12:44

И радикалниот српски политичар, Шешељ, кој со децении го негираше македонскиот народ и држава, го смени своето мислење по јасниот став искажан со бојкот на референдумот

Шешељ: Русија не победи со бојкотот, победи храбриот македонски народ

Српскиот политичар Војислав Шешељ во интервју за српски медиум изјави дека повеќе нема да ја оспорува македонската нација,...

Мартин Попоски / 7 октомври, 2018 8:58

Во одредени избирачки места се гласало на секои 9 до рекордните 5.4 секунди во Центар Жупа, со што во последните 30 минути од референдумот се уфрлени над 50.000 ливчиња

Во Центар Жупа рекордно се “гласало” на секои 5 секунди

Обвинувањата од страна на ВМРО – ДПМНЕ и Светскиот Македонски Конгрес, кои сметаат дека во последните 30 минути од референдумот...

Мартин Попоски / 7:59