Ако Џафери ја отфрли и оваа иницијатива, пратеникот на Левица Борислав Крмов се закани дека, заедно со ВМРО-ДПМНЕ, целосно ќе го блокираат Собранието

Левица и ВМРО-ДПМНЕ договараат нов референдум против Договорот со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи иницијативата на Левица ако таа е граѓанска и ако е против Договорот со Бугарија, потврди претседателот...

Македонка Димкин / 16 септември, 2022 19:03

Исклучоци би биле на религиозни места и од безбедносни или здравствени причини, како што се маски за лице што моментално се носат за заштита од ковид-19, како и за традиционалните карневалски прослави.

Швајцарците на референдум изгласаа забрана за носење бурки

Со тесно мнозинство, 52 проценти „за“, 48 проценти „против“, Швајцарците на референдум одлучија да забранат покривање на...

admin@magazin / 8 март, 2021 7:47

Швајцарската народна партија (SVP), која има најмногу мандати во паралементот, повика на референдум за укинување на Спогодбата за слободно движење на луѓето со ЕУ, која е на сила од 2002 година, го побара десничарската партија, а тоа дополнително ќе загрозеше уште шест билатерални спогодби со ЕУ.

Швајцарците убедливо го одбија планот за напуштање на договорот за слободно движење со ЕУ

Швајцарците со големо мнозинство го отфрлиле со референдумот во неделата предлогот на Швајцарската народна партија (SVP)...

Владо Марин / 27 септември, 2020 19:20

Првата експлозија се случила во внатрешниот дел од катедралата, а втората експлозија се случила на паркингот.

Терористички напад на Филипини, 77 повредени и 27 загинати луѓе

27 луѓе загинаа, а 77 се ранети во две експлозии при напад на катедрала во провинцијата Сулу, на југот на Филипините. Првата...

Рејхан Бајрами / 27 јануари, 2019 13:22

Иако референдумот беше успешен, Уставниот суд под притисок на власта која го поддржа, сега се пронајде за надлежен за иницијативата за рудниците, спротивно од волјата на народот

Уставен суд го поништи референдумот за рудниците во Гевгелија, се бара нивна оставка

Пред три дена, Уставниот суд на Република Македонија ја поништи одлуката на Советот на Општина Гевгелија, со која се распиша...

Мирко Бачиќ / 9 ноември, 2018 7:39

Владата продолжува да го турка процесот за промена на уставното име на Република Македонија преку кршење на законите и Уставот

Референдумската одлука на граѓаните да се почитува

Никола Мицевски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, на денешната собраниска Комисија за уставни прашања...

Перо Милчин / 8 ноември, 2018 16:18