Тешко на Македонија ако дојде време сега СДСМ и Заев да ги бранат националните интереси, кога продадоа се.

Со „реформите“ на Заев Македонија стана држава полоша за живот и од Сомалија

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ! Тешко на Македонија ако дојде време сега СДСМ и Заев да ги...

Перо Милчин / 24 јануари, 2021 12:12

Концепцијата е дел од Стратегијата на МОН за периодот 2018-2025 година, предвидена е со Законот за основно образование донесен пред околу една година и е дел од владината програма.

Царовска на дебата со професорите по уметностите: Не брзаме, туку доцниме со реформите во образованието

Министерката за образование и наука Мила Царовска, претставници од Бирото за развој на образование и професори од сите нивоа...

Мирко Бачиќ / 12 јануари, 2021 18:16

На презентацијата тој не даде никакви детали за тоа како таа реформа ќе може да се имплементира.

Американскиот претседател го презентираше планот за здравствена реформа

Вчера претседателот на Америка, Доналд Трамп, ги презентираше првите скици на неговот план за здравствена реформа, за кој...

Катерина Крстиќ / 25 септември, 2020 14:52

Мицкоски јавно го го критикуваше судството и потенцираше дека за него не е исправно ниту „Сваровски судството“ на претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ, ниту, пак, „Луј Вито судството“ на актуелната власт на СДСМ.

Мицкоски: Ќе го реформирам судството и ќе се запишам во историјата

Во вчерашното интервју на МРТВ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакна дека Заев не може да биде реформатор...

Катерина Крстиќ / 28 декември, 2019 10:23

Македонскиот парламент, после почетниот период на конституирање и функционирање во манирот на еден веќе подзаборавен држатвотворен ентузијазам, пишува новинарот Бранко Героски.

ГЕРОСКИ: Партиските султани не носат демократија ни стабилност – ВРЕМЕ Е ЗА ИЗБОРНА РЕФОРМА!

Речиси и да не постои земја на планетава без различни етнички групи, без различни религии, без „домородни“ и имигранти, без...

Перо Милчин / 9 јуни, 2019 18:12

Оливер Спасовски во име на владата и Емил Димитриев во име на опозицијата го усогласиле законскиот текст, но Фросина Ременски е против!

Агенцијата за национална безбедност – Фросина Ременски контра Оливер Спасовски!

Собраниската комисија за безбедност денес делува како расштиман оркестар, затоа што владеачкото мнозинство има два концепти...

Данаил Михајловски / 20 мај, 2019 12:28

Политичкиот аналитичар Клековски: СДСМ има целосна власт, но и предизвик да прифати одговорност за реформи или да владее авторитарно.

Клековски: СДСМ доби претседател, целосна одговорност и горчлива победа!

Во својата редовна колумна во “Нова Македонија“, политичкиот аналитичар Сашо Клековски дава свое видување за победата...

Данаил Михајловски / 9 мај, 2019 10:38