Тој по средата со Заев изјави дека очекува наскоро на Самитот во Лондон земјава да стане 30-та членка на НАТО, а на есен да го добие датумот за преговори со ЕУ. САД, како што рече, иако не се дел од ЕУ, постојано и даваат поддршка на Северна Македонија на тој пат, но и на билатералните средби со земјите членки ги поттикнуваат есенва државата да го добие долгоочекуваниот датум за преговори.

Рикер: Очекуваме наскоро да добиете датум за преговори – навистина направивте многу!

Филип Рикер е во посета на нашата земја, тој имаше средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и премиерот Зоран Заев. Тој...

Весна Петровска / 26 јули, 2019 19:04

Христијан Мицкоски ја изрази својата загриженост поради лошата економска и политичка состојба и ја нагласи потребата за засилени реформи во процесот на исполнување на стратешките приоритети на Република Македонија.

Мицкоски на Рикер му ја изрази својата загриженост поради лошата економска и политичка состојба во земјава!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес оствари средба со вршителот на должност, помошник државен секретар на САД...

Сара Фемина / 18:43

Дали еврокомесарот Хан и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер ќе дадат поддршјка за одржување на предвремени парламентарни избори ?

Хан и Рикер во Скопје, дали ќе поддржат одржување на предвремени парламентарни избори ?

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утре доаѓа во Скопје на средби со државниот врв и со лидери на политички партии....

Узунов Бобан / 24 јули, 2019 9:14

Дали Филип Рикер како поранешен абасадор во Македонија ќе влијае во претседателските избори од позицијата на прв Американец во Европа ?

Дали тоа што Никола Димитров бил заштитен извор на Филип Рикер ќе го направи фаворит за претседател во СДСМ ?

Поранешниот американски амбасадор во Скопје, Филип Рикер е новиот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија,...

Узунов Бобан / 24 февруари, 2019 11:16