Пратеникот доби многу критикии поради тоа што на 25ти декември на денот на католичкиот Божиќ во статус на Фејсбук го спореди општеството во Витлеем пред 2000 години со „неуспешните“ општества во денешна Романија.

Исус е роден од сурогат мајка- Романски пратеник со шокантно тврдење

Многу критики беа упатени на сметка на пратеникот на Унијата за спас на Романија, Јулијан Булаи кој предизвика бурни реакции...

Катерина Крстиќ / 28 декември, 2019 10:38

Романија има највисока стапка на сообраќајни несреќи во ЕУ.

ГОЛЕМА НЕСРЕЌА ВО РОМАНИЈА: Десет лица загинаа во судир на камион со минибус! (ВИДЕО)

Десет лица загинаа на самото место, а седум лица се повредени во југоисточниот дел на Романија кога се судрил камион со минибус. Како...

Рејхан Бајрами / 5 октомври, 2019 14:45

Планот опфаќа изградба на три нови регионални болници, за коишто средства издвои и Европската Унија.

“МЕТАЛИКА“ донираше 250.000 евра за изградба на детска онколошка болница во Букурешт!

Американскиот хеви-метал бенд „Металика“ донираше 250.000 евра на романското здружение кое ја гради првата детска онколошка...

Рејхан Бајрами / 15 август, 2019 18:52

Молк од официјална Атина и Софија откако романските власти, чија држава е членка и на ЕУ и на НАТО реши на национално ниво да го чествува 8 Декември, денот на Македонскиот јазик

Од годинава 8 Декември во Романија ќе е Ден на македонскиот јазик

Во Дипломатскиот клуб во Букурешт годинава првпат како „Ден на македонскиот јазик во Романија“ се прослави 8 Декември, Денот...

Мартин Попоски / 9 декември, 2018 11:09

Иако и Романија и Литванија негираа било каква соработка со американската Централна разузнавачка служба, Европскиот суд за човекови права ги потврди фактите

Европскиот суд за човекови права потврди: Романија и Литванија имале тајни затвори на ЦИА

Европскиот суд за човекови права ги отфрли жалбите на Литванија и Романија за пресудите на Трубуналот од мај годинава за...

Мирко Бачиќ / 10 октомври, 2018 9:44

Ненадејниот студен бран, по пеколните недели од крајот на летото, кој го зафати Балканскиот полуостров, за жал ја однесе и првата жртва

Студениот бран ја однесе првата жртва во Романија

Температури под нула степени Целзиусови денеска беа регистрирани на многу места во Романија, а како последица на студеното...

Мартин Попоски / 26 септември, 2018 15:57

Романија ќе го менува Уставот, во кој ќе стои дека семејството се заснова врз основа на брак меѓу маж и жена, а не меѓу сопружници, како што беше до сега

Во Романија референдум за промена на уставната дефиниција на семејството

Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на семејството ќе се одржи на 6 и 7 октомври, соопшти премиерката...

Мирко Бачиќ / 19 септември, 2018 10:35

Романските судии, по низата законски мерки, со кои социјалистичката влада преку министерството за правда, има влијание во нивните одлуки, денес на протести во Букурешт

Романски судии на протест за независно судство

Неколку десетици романски судии се собраа на синоќа протест пред Апелациониот суд во Букурешт, за да ја заштитат независноста...

Мирко Бачиќ / 17 септември, 2018 11:28