По пет месеци почна судењето за убиството на Саздовски, обраната тврди дека нема свирепо убиство врз човек кој изгубил свест, сведоците со исказ дека имале закани по живот

Бесир и Скендер не се виновни, Саздо сам се убил од метална кутија

Скендер Демири и Бесир Беља обвинети за убиството на 20-годишниот член на навивачката група „Комити“, Никола Саздовски, на...

Мирко Бачиќ / 9 ноември, 2018 12:27

Одложено судењето на Драган Павловиќ-Латас за случајот ,,Тотал‘‘ поради спреченост на претседателот на судечкиот совет

Поради спреченост на претседателот на судечкиот совет одложено судењето за ,,Тотал‘‘

На новинарот и уредник Драган Павловиќ-Латас, денеска требаше да му се суди за предметот ,,Тотал‘‘ каде е обвинет за затајување...

Перо Милчин / 7 ноември, 2018 15:46

Борис Дамовски во свој стил, прво пред "публиката" од цел Кривичен Суд, ја имитираше Катица Јанева, а потоа и Мукоски, кој го повика да ги отвори вратите од судницата

Дамовски во Кривичен ги имитирал Јанева и Крсто Мукоски

Судскиот процес за немилиот настан во Собранието на Македонија, минатата година, вчера поминало и со сатира во изведба на...

Мирко Бачиќ / 31 октомври, 2018 8:31

Пратениците кои Заев ги ослободи, па од терористи на уставниот поредок станаа коректори на уставот на Македонија, пред одлука да гласаат против човекот кој ги "направи" пратеници

Арнаудов и Василевски би гласале “отпис” на Груевски?

Пратениците Арнаудов и Василевски со идентични изјави како денот кога беа запрашани дали би ги поддржале уставните измени,...

Мартин Попоски / 30 октомври, 2018 14:23

Поранешниот претседател на Собранието на Македонија, за време на 27 април беше актуелен претседавач на законодавниот дом, но очигледно Заев и СЈО не штедат "муниција"

Заев преку ОЈО испрати “порака” до Вељаноски?

Она што го говореше поранешниот министер за надворешни работи, актуелен пратеник, Антонијо Милошоски, за оргестриран притисок...

Мирко Бачиќ / 26 октомври, 2018 14:46

Актуелниот директор на државниот катастер од СДСМ, Борис Тунџев, кој во 2011-та имал приватна геодетска фирма и самиот геодет го оценил Космос за класична дивоградба

СЈО со фијаско, и СДСМ тврди дека Космос е дивоградба

Во судот денес тече рочиштето за ТНТ, за рушењето на дивоградбата Космос на Фијат Цановски. Денес СЈО ги презентира доказите....

Мирко Бачиќ / 25 октомври, 2018 13:21

Мијалков во еден од аудио записите, говори дека е во странство, и како е на друга мрежа нема да зборува многу, да не го слушаат, како тогаш не знаел кој слуша во Македонија?

Мијалков сам си признава дека прислушкувал?

Раскараните сопартијци од ВМРО – ДПМНЕ не зборуваат ниту во судница, но таму уште се слушаат „бомбите“ во кои договараат...

Мирко Бачиќ / 12:28

Во новата зграда на Кривичниот суд денес во похаотична атмосфера продолжи рочиштето за "27 април" со што во салата секој правен застапник е со својата замена од Кацарска

Кацарска направи хаос, во судницата над сто адвокати

Без присуство на јавноста денеска во новата зграда на Кривичниот суд продолжи рочиштето за настаните од 27 април минатата...

Мирко Бачиќ / 17 октомври, 2018 12:29