Главниот секретар на Министерството за внатрешни работи, Живко Коцев, изјави дека меѓу осомничените има државјани на Бугарија, Русија и Белорусија.

Апсење во Бугарија, 12 луѓе приведени поради кршење на санкциите на ЕУ за извоз во Русија

Бугарската полиција приведе 12 луѓе, дел од организирана криминална група кои вршеле извоз на стока со двојна употреба од...

Мате Парлоф / 11 октомври, 2023 6:03

Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски регистарски таблички, изјави началникот на граничната полиција Антон Златанов.

Во Бугарија од вечерва се забранува влез на автомобили со руски регистерски таблички

Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски регистарски таблички, изјави началникот...

admin@magazin / 3 октомври, 2023 5:56

Како што потсети Лавров, Москва го призна суверенитетот на Украина врз основа на нејзината декларација за независност, каде што беа напишани многу добри работи, вклучително и почитување на правата на националните малцинства. Во исто време, документот директно го споменува рускиот јазик.

Лавров: Русија го почитува територијалниот интегритет на Украина

Русија го почитува територијалниот интегритет на Украина во услови на исполнување на одредбите усвоени во декларацијата...

Македонка Димкин / 25 септември, 2023 16:29

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во вторникот се тргуваше за речиси 96 долари,...

Перо Милчин / 21 септември, 2023 6:21

Саркози: Путин беше испровоциран да ја нападне Украина

Саркози: Путин беше испровоциран да ја нападне Украина

Екс претседателот на Франција, Никола Саркози изјави дека политичарите кои велат дека е невозможно да се разговара со рускиот...

Македонка Димкин / 15 септември, 2023 12:03

Русија уште од 2018 година го развива ласерот „Пересвет“ за кој руското Министерство за одбрана тврдеше дека веќе се користи во војната распореден на пет места. За системот „Задира“ пак, се знае многу малку.

„ЗАДИРА“ Е ИМЕТО НА НОВИОТ СУПЕРЛАСЕР ШТО ГО ТЕСТИРА РУСИЈА? Путин се пофали со ново ултразвучно оружје

Русија уште од 2018 година го развива ласерот „Пересвет“ за кој руското Министерство за одбрана тврдеше дека веќе се користи...

Македонка Димкин / 12 септември, 2023 14:32

Тоа што го зборувате е смешно, зад нас е целиот слободен свет, Захарова му одговори на италијански новинар

Тоа што го зборувате е смешно, зад нас е целиот слободен свет, Захарова му одговори на италијански новинар

Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, денеска бурно реагираше на прашање на италијанската...

Македонка Димкин / 2 септември, 2023 15:28

Земјите од БРИКС – Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка – сакаат да плаќаат повеќе во своите национални валути на меѓународниот пазар, соопшти американската агенција.

Готово е со доларот како светска валута број 1

На самитот на БРИКС во Јоханесбург ќе се разговара за постепеното напуштање на доларот во меѓународната трговија, најави...

Македонка Димкин / 22 август, 2023 20:24