Пријавените обвинители наскоро ќе бидат повикани на интервју и ќе се „борат“ за пет отворени места во Обвинителството.

Повеќето обвинители од СЈО конкурирале за работа во обвинителството на Русковска

Повеќето обвинители од веќе згаснатото Специјалното јавно обвинителтво (СЈО) конкурирале на огласот распишан за избор на...

Катерина Крстиќ / 23 септември, 2020 18:31

Постапката за софтверот е отворена по допрен глас, откако по падот на сајтот се откри дека тендерот за софтверот еднаш бил поништен за потоа преку постапка со преговарање без објавување на оглас, надградбата на софтверот да ја добие компанијата „Дуна“.

Обвинителството влезе во ДИК, ќе го проверува тендерот за софтверот кој го доби „Дуна“

По скандалот што се случи на изборниот ден кога сајтот на ДИК падна и граѓаните не можеа да ги гледаат изборните резултати,...

Стојче Бушин / 28 јули, 2020 13:32

Вилма Русковска експресно веднаш даде изјава по повод сведоштвото на првоосомничениот во „Рекет“.

Бојан Јовановски пропеаа, а Русковска вели дека тој ништо ни кажал ни понудил

Откако Вечер напиша за новите дели за „Рекет“ и откри дека се изрекетирани 7 милиони евра, Бојан Јовановски открил и неколку...

Весна Петровска / 5 јануари, 2020 10:17

Исказот траеше пет часа а потоа беше спроведен во затворот во Шутка каде издржува притвор за случајот „Рекет“.

Боки 13 прозборе- jа кажал целата вистина пред Рускоска

  Денеска првоосомничениот заслучајот Рекет, Боки 13 повторно беше нараспит кај шефицата на Обвинителството за организиранкриминал...

Катерина Крстиќ / 23 декември, 2019 19:47

Денеска со исказ треба да излезе и Фросина Ременски. Таа вчера по втор пат вршеше увид на доказите по што рече дека видела се освен докази.

Вчера не виде докази против неа: Ременски денес на распит кај Русковска

Пратеничката и потпретседател на Собранието, Фросина Ременски денеска пред обвинителката Русковска и денес ќе дава исказ...

Катерина Крстиќ / 17 декември, 2019 10:18

Акцијата ја организираше Владата заедно со граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“, а меѓу административците имаше директори, министри, градоначалници, судии, обвинители.

Цел ден си ја подаваа метлата ама слободен ден добија- еве како чистеше администрацијата денес

Денеска скоро 40.000 административци поддржани од премиерот Зоран Заев чистеа низ целата земја. Акцијата ја организираше Владата...

Катерина Крстиќ / 14 декември, 2019 22:29

Обвинителката пред новинарите рече дека се познава со мајката на Боки 13  со каја биле иста генерација и се познавале од прво одделение.

Рускоска: Очекував дека и другите ќе ја признаат вината за „Рекет“

Очекував повеќе признанија за вина, не само од еден, истакна денеска обвинителката Вилма Рускоска по завршувањето на судењето...

Катерина Крстиќ / 3 декември, 2019 18:50

Денеска во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ние одржавме колегиум и ги разгледавме овие прашања. Таа изјава не треба да се сфати како притисок врз судиите.

Јовески за ИРЛ: Русковска беше разочарана од одлуката на апелационите судии

Јавниот обвинител Љубомир Јовески во интервју за ИРЛ вели дека неговата колешка Вилма Русковска реагирала импулсивно и...

Катерина Крстиќ / 20 ноември, 2019 19:43