Сите обвиненија и сите постапки кои ги водела Рускоска, биле во координација со луѓе на Заев. Биле нарачувани медиумски хајки и тортура против политичките противници на Заев.

Новата Катица на Зоран Заев е Вилма Рускоска

Истите луѓе од врвот на СДСМ со кои што Јанева ги спремала обвиненијата, соработувале и со Вилма Рускоска. Сите обвиненија...

Владо Марин / 14 јули, 2021 7:20

Обвинителите Лиле Стефанова, Артан Ајро и Трајче Пеливанов, кои беа дел од поранешното СЈО, како и Наташа Поп Трајкова од Основното јавно обвинителство (ОЈО) – Струмица и Катерина Колариќ од ОЈО Скопје ќе го засилат Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција со кое раководи Вилма Русковска.

Стефанова, Ајро, Пеливанов, Поп Трајкова и Колариќ се нови обвинители во тимот на Русковска

Тројца обвинители од поранешното СЈО и по една обвинителка од Скопје и Струмица ќе го засилат Обвинителството за гонење...

Владо Марин / 22 април, 2021 12:09

Адвокатот на Русковска побара, Христијан Мицкоски, Игор Јанушев, ВМРО – ДПМНЕ и Коалицијата, солидарно да ја платат оштетата од 10 илјади евра. Шефицата на Обвинителството за организиран криминал посочи дека парите ќе ги донира во СОС детско село.

На 13 октомври пресуда за случајот Русковска-ВМРО ДПМНЕ

На 13 – ти октомври ќе се знае дали ВМРО – ДПМНЕ ќе треба да и плати десет илјади евра на Вилма Русковска. Во граѓанскиот суд...

Владо Марин / 5 октомври, 2020 16:58

Станува збор за опомена пред поднесување на тужба за клевета. Според закон, мора првин да се испрати опомена, пред да се поднесе тужба. Мене не ми е јасно според мене е недозволиво, обвинител, па сега и судија да се ставаат во предизвоборна политичка кампања.

Рускоска за ТВ21: Испратив опомена пред тужба до ВМРО-ДПМНЕ

Обвинителката Вилма Рускоска до партијата ВМРО-ДПМНЕ испратила опомена бидејќи таа и еден судија се наоѓаат во последно...

Владо Марин / 4 јули, 2020 12:16

Откако писмено ќе и биде доставена пресудата, Русковска најави жалба и за двете пресуди, а вели дека е уверена во тоа дека поголемиот дел од парите завршиле кај првоосомничениот Боки 13.

Рускоска: Не сум задоволна од пресудата за „Рекет“, ќе поднесам жалба

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска, изјави дека не е задоволна од денешната...

Катерина Крстиќ / 18 јуни, 2020 14:56

За оваа чанта, Русковска во завршните зборови потенцираше дека завршила во домот на родителите на Боки во населбата Тафталиџе.

ХАОС ВО СУДНИЦА: Русковска пушти необјавена снимка од домот на Камчев, ден по земањето на „Луј Витон“ чантата!

Обвинителката Вилма Русковска денеска во завршните зборови за случајот „Рекет“ пушти снимка од камерите во домот на Орце...

Владо Марин / 26 мај, 2020 12:39

Русковска посочи дека поради пандемијата некои од истрагите се забавени.

Русковска: Нема сомнение дека Катица Јанева примила пари!

По завршување на денешното рочиште за случајот Рекет, обвинителката Вилма Рускоска рече дека сигурно е дека Јанева примала...

Катерина Крстиќ / 8 мај, 2020 16:55

Новаковски за Алфа вели дека била прифатена финансиска гаранција за неговиот клиент да не биде повеќе во куќен притвор. Колкава е точно гаранцијата не знаеше да каже, но вели била над 200 илјади евра.

Зоки Кичеец пуштен на слобода- укината му е мерката куќен притвор

Зоки Кичеец е на слобода, дал гаранција од над 200.000 евра и укината му е мерката куќен притвор, потврдија за Алфа телевизија,...

Катерина Крстиќ / 17 април, 2020 19:46