Лавров смета дека пристапот на Брисел и Вашингтон под притисок да се бира помеѓу нив или Москва е грешен и застарен и дека тој самиот предизвикува тензии и кризи на Балканот

Уставните измени се изнудени со уцени и поткуп на пратеници

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, при посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на официјална Москва, за медиумите...

Мартин Попоски / 7 декември, 2018 10:39

Шефот на руската дипломатија го повтори ставот дека она што се случува во Македонија не е одраз на волјата на граѓаните туку насилно имплеменирање на желбата на ЕУ и НАТО

Македонскиот народ својот став го кажа, насилно се имплементира волјата на ЕУ и НАТО

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, на меѓународна конвенција викендов, истакна дека одлуките кои на сила се носат...

Мартин Попоски / 2 декември, 2018 7:23

Русија е решена да стави крај на "американските приказни за мали деца" дека Москва а не Вашингтон вршеле оркестриран притисок врз пратениците да гласаат за уставни измени

Русија “распали” по Бејли, во петокот го водел целиот процес во Собранието

Продолжуваат препукувањата и обвинувањата на релација Русија – Америка околу гласањето за отворање на уставните измени. Рускотот...

Мартин Попоски / 28 октомври, 2018 10:45

Портпаролката на руското МНР, повтори дека собранието на Македонија се соочи со притисоки уцени спротивно од волјата на народот од референдумот за Преспанскиот договор

Москва не се меша во внатрешните процеси во Македонија, ни Палмер ни Мичел не се руси

Портпаролот на министерството за надворешни работи на Руската Федерација, Марија Захарова, со остра реторика возврати на...

Мирко Бачиќ / 26 октомври, 2018 9:11

Бејли, посетата на два помошници заменици државни секретари на САД не ја смета за мешање во внатрешните работи на Македонија, тоа за него е поддршка за уставни измени

Бејли: Не бев во Собрание, сам гледав телевизија

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Македонија, Џес Бејли, изјави дека за време на гласањето за почеток на уставните...

Мирко Бачиќ / 25 октомври, 2018 11:54

Руското МНР посочи дека уцените и заканите врз осум пратеници од опозицијата не може да се наречат манифестирање на демократските вредности при гласање уставни измени

Руското МНР со обвинувања дека осумте пратеници биле уценувани

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека САД организирале „нефер гласање“ во македонскиот парламент, со...

Мирко Бачиќ / 23 октомври, 2018 13:45

Претседателот на самопрогласената Доњецка народна република е убиен во ресторант, при што тешко повредени се уште три лица

Убиен лидерот на проруските сепаратисти во украински Доњецк

Командантот на проруските бунтовници во Доњецката област, која се отцепи од Украина, Александар Захарченко загина во експлозија...

Мирко Бачиќ / 2 септември, 2018 7:22

Русија ги обвинува терористите а САД и сојузниците сириските воени сили за два напади со хемиско оружје лани и на почетокот на оваа година

Русија тврди дека се подготвува нов хемиски напад во Сирија

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков ги обвини сириските бунтовници дека подготвуваат хемиски...

Мирко Бачиќ / 29 август, 2018 8:37