Решението за отстранување на објектите е издадено уште во 2017 година, а последното известување за отстранување на објектите од страна на Општина Охрид е доставено до фирмата пред десетина дена.

Георгиевски: Менаџерскиот тим на “Куба Либре” не ја зборува вистината

Најостро ги демантирам тврдењата на адвокатите и менаџерскиот тим на фирмата поранешен концесионер на плажата “Куба...

Владо Марин / 9 јуни, 2021 15:52

Универзална е габарит кој што ги надминува правата на еден човек да одлучи за нејзината судбина, па макар тој човек да е градоначалникот на Скопје.

Шилегов за Слободен печат: Универзална сала нема да се руши!

Универзалната сала како културно обележје на главниот град и како објект на современата македонска култура со кое јавноста...

Катерина Крстиќ / 31 јули, 2020 9:57

Она што останува како факт е дека постојниот објект на салата е во многу лоша состојба и не функционира повеќе од 5 години со што овој исклучително значаен јавен простор во центарот на градот не ги користи ресурсите на местото.

Асоцијација на архитекти на Македонија: Да се зачува постојниот објект на Универзалнатa сала

По бурните реакции во јавноста поради најавата за уривање на Универзална сала, свое објаснување нудат и од Асоцијација на...

Катерина Крстиќ / 29 јули, 2020 12:05

Градежните работници пред камерата на „А1он“ покажаа дека имаат решение за рушење на куќата, а пред објектот имаше и табла со одобрение за градба, податоци за изведувачот и инвеститорот. Но, сепак ова за Ивановски не е доволно, тие тврдат дека овие документи се фалсификат, а за рушењето требало да имаат и согласност од нив кои живеат во куќа- лепенка до објектот што треба да се изгради.

(ВИДЕО) Драма во Кисела Вода: Жена се онесвести во обид да спречи рушење на куќа

„Не ја давам ниту куќата, ниту имотот. Не давам да рушат, сето ова, овде е мое. Имам две тапии и куп документи, не може да градат“,...

Владо Марин / 17 јуни, 2020 21:19

Согласно тоа, денес, започнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид. – објави на Фејсбук Георгиески!

Општина Охрид го руши нелегално изградениот ѕид на плажата во Градиште!

Започнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто – кампот „Градиште“, информира денеска градоначалникот...

Владо Марин / 18 мај, 2020 13:45

Божинов за Сител изјави дека правдата ќе ја бара во Стразбург бидејќи не му верува на македонскиот судски систем. Тврди дека за да му го срушат објектот Градот понудил сума која е многу пониска од вредноста на објектот и земјиштето.

Град Скопје му го сруши домот на Љупчо Божинов – багерите рушеа на „Трета македонска бригада“

Град Скопје го сруши домот на Љупчо Божинов, објави Сител. Сопственикот веќе четири години поминува голгота низ административните...

Весна Петровска / 15 октомври, 2019 21:11

Како што дознава порталот Охрид 1, речиси сите угостители кои се сопственици на дивоградби или узурпирале државна земја, деновиве посетиле нотари и имаат подговтвени заверени изјави дека сами ќе си ги урнат објектите.

Крај на експлоатации на народна земја: Се руши хотел дивоградба во Охрид

Стартуваше  уривањето на хотелот дивоградба изграден на самиот брег на охридското езеро. Сопственикот на објектот крајно...

Весна Петровска / 1 октомври, 2019 18:30

Откако се отстранија неколку платформи во стариот дел од градот, на ред дојде и платформата на познатиот угостителски објект, Куба Либре.

ОХРИД ПОД ОПСАДА: Се руши Куба Либре – на Нефи му се поклонуваат, на македонските бизнисмени им рушат!

Овие денови во Охрид започна уривање на дивоизградени објекти и на платформите од рестораните низ градот и долж крајбрежјето. Откако...

Перо Милчин / 28 септември, 2019 14:45