Американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин се обидоа нов почеток на нивниот состанок на самитот за многу затегнатите односи меѓу двете земји.

Трамп и Путин направија еден брилиантен обид за нов почеток!

“Нашите односи никогаш не биле полоши отколку што се сега. Но тоа се смени за само четири часа “, изјави Трамп на заедничката...

Македонка Димкин / 17 јули, 2018 10:15

„Членки на НАТО мораат до 2019 година да ги зголемат своите трошоци за одбрана до 2 проценти од националниот БДП“

Трамп се закани дека САД ќе ја напуштат НАТО Алијансата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска на самитот на НАТО во Брисел, се закани дека САД ќе се повлече од Сојузот,...

admin@magazin / 12 јули, 2018 14:03

Во Американската амбасада се одржа приемот со специјален дрескод: фармерки во сина, бела и црвена боја. Дел од прославата беа политичари од власта и опозицијата, јавни личности, обвинителите од СЈО, новинари, претставници на верските заедници…

Џес Бејли прослави со Обвинителката , единствен услов: дрескод Фармерки?

Различните партиски бои не ги спречија македонските политичари да облечат фармерки во боите на Америка и вечерва да бидат...

Македонка Димкин / 4 јули, 2018 12:09

За хакирањето е обвинета руската група „Фенси бер”, позната и како „Софаси“ или „APT28″

Русите хакирале над 100.000 рутери во САД

Федералното истражна биро на САД (ФБИ) издаде предупредување дека руски хакери нападнале стотици илјади рутери во САД, со...

admin@magazin / 2 јули, 2018 13:00

Временскиот рок ќе биде доволно мал за јасно да се означи нивото на ангажирање на Пјонгјанг.

САД наскоро ќе и даде рокови на Северна Кореја

САД наскоро ќе и постави временска рамка на Северна Кореја кој содржи спефицични барања, по историскиот самит меѓу Доналд...

admin@magazin / 25 јуни, 2018 17:45

Гласањето првично требаше да се случи вчера, но беше одложено за денеска, па сега е повторно одложено најмалку до следната недела.

Никако да се изгласа законот за Имиграција во Конгресот во САД

Републиканците не можат да обезбедат поддршка во Конгресот за клучната реформа со која би се прекинало спорното раздвојување...

Македонка Димкин / 22 јуни, 2018 10:20

Во споменатиот износ се вклучени трошоците на преселување, интернет за новиот жител на државата, како и административните трошоци

Држава во Америка нуди 10 000 долари на секој кој ќе се пресели таму

Соочена со негативни демографски трендови, американската сојузна држава Вермонт е подготвена на секој Американец во работен...

admin@magazin / 15 јуни, 2018 19:45