Огромна благодарност до компаниите СН Осигурителен Брокер и спортските обложувалници Евротип кои не само што ги донираа сите паравани туку и сами ги наместија.

Салата „Билјанини извори“ наскоро ќе стане првиот регионален центар за вакцинација

Интензивно се работи во салата „Билјанини извори“ која наскоро ќе стане првиот регионален центар за вакцинација. Во салата...

Перо Милчин / 24 април, 2021 14:48

-Ние даваме се од себе. Ако не помагаат, барем да не одмагаат, изјави Филипче.

Болниците преполни, салата Борис Трајковски подготвена за масовна вакцинација

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно организираше протест пред Министетството за здравство од каде што побара оставка...

Рејхан Бајрами / 3 април, 2021 18:07

Премиерот Заев, заедно со градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, денеска го најавија почетокот на реконструкција на Универзалната сала, за чија цел се промовира проектот изработен од архитектот Бујар Муча.

Заев: Одвоивме 120 милиони денари за реконструкција на Универзална сала – Скопје во постојниот облик, современа и енергетски ефикасна

„Универзална ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит, задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и понатаму...

Сара Фемина / 1 март, 2021 18:56

На настанот присуствуаа и се обратија Фатмир Битиќи, заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања и Ирена Стефоска, министерка за култура.

ОБЕЗБЕДЕНИ БУЏЕТСКИ СРЕДСТВА ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА УНИВЕРЗАЛНАТА САЛА

Градоначалникот Петре Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти плановите на Град Скопје за реконструкција на објектот...

Рејхан Бајрами / 7 ноември, 2020 15:54

На трибината присуствуваше и градоначалникот Петре Шилегов кој ги слушна идеите и мислењата на присутните.

ЈАВНА ТРИБИНА: ПОТРЕБНА НИ Е НОВА УНИВЕРЗАЛНА САЛА

Претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот и архитектурата, како...

Стојче Бушин / 25 август, 2020 19:07

Владата го разгледа барањето и го задолжи Министерството за култура да предложи соодветно решение до Владата за проблемот со кој се соочува Националната установа Ансамбл за македонски народни игри и песни „Танец“.

Танец после 7 децении постоење, ќе добие своја сала и соодветни услови за работа и концертирање!

НОВ ДОСТОИНСТВЕН ДОМ ЗА „ТАНЕЦ“! На иницијатива на директорот на Н.У. „Танец“, Мартин Вучиќ, на 72. владина седница одржана...

Стојче Бушин / 28 јуни, 2020 9:56