Лидерите на Западен Балкан ја обновија својата одржана посветеност кон инклузивна регионална соработка и се потсетија на Регионалниот самит кој на 10 јуни се одржа во Тирана и на Средбата на лидерите која на 18 јуни се одржа во Виена.

Заклучоци од Берлинскиот Самит: Проширувањето останува стратешка цел и за ЕУ и за земјите од Западен Балкан

Седум години по првиот Самит за Западен Балкан одржан во Берлин во 2014 година, шефовите на владите на Албанија, Босна и Херцеговина,...

Владо Марин / 6 јули, 2021 6:47

Во иднина, ние сакаме да го видиме НАТО со поширока политичка димензија и функции. Ова ќе ни овозможи да ги унапредиме политиките во широк спектар на области и да се прилагодиме на новите предизвици, од кои ќе прозлезе зајакната политичката кохезија на НАТО.

Заев со оценка за НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Претседателот на Владата на Република Македонија со изјава за медиумите го оцени првото учество на Република Македонија...

Рејхан Бајрами / 15 јуни, 2021 6:48

На НАТО Самитот 2021 е споделена оценката дека пред нејзините членки е историската можност да се зајакне врската меѓу Европа и Северна Америка и НАТО да се подготви за иднината и затоа иницијативата НАТО 2030 за продолжување на адаптацијата на Алијансата е во срцето на Самитот.

Започна Северноатлантскиот совет на НАТО: И Македонската влада присутна

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во...

Перо Милчин / 14 јуни, 2021 16:36

Се исполнува деценискиот стремеж нашата татковина да ја направиме членка на НАТО.

МАКЕДОНИЈА и по трет пат ПРЕКРСТЕНА, попушти бетонот од Преспа!

Вчера во Лондон започна славењето на 70-годишнина од основањето на НАТО заедницата. Премиерот Заев на Твитер објави дека наскоро...

Перо Милчин / 4 декември, 2019 23:15

Нагласи дека во моментов се преговара со компании од развиениот технолошки свет за инвестиции во земјава и додаде дека ако се помине добро е можно да се привлечат над 100 милиони евра нови инвестиции.

Анѓушев оптимист: Очекувам во 2019 година економските параметри да бидат најголеми во последните 15 години

– Очекувам во 2019 година економските параметри да бидат најголеми во последните 15 години, како и во третиот и четвртиот...

Весна Петровска / 1 октомври, 2019 17:45

Премиерот Заев тврди дека не се сретнал со Орбан, иако вечерале заедно, но вети дека на следната средба ќе го пренесе ставот дека Груевски мора да биде екстрадиран назад

Заев и Орбан вечерале заедно, но Груевски не бил на мени

Гласни по дома, тивки пред унгарскиот премиер Орбан, е коментарот на новинарите кои ја следела кратката средба помеѓу Виктор...

Мартин Попоски / 5 декември, 2018 8:28

Претседателот Ѓорге Иванов на самитот за климатските промени во Катовице, со обичен лист хартија ја покри придавката "Поранешна југословенска" пред Република Македонија

Иванов е претседател на Република Македонија, нема веќе Поранешна југословенска

Еден мал детал од Полска, кој помина незабележано, кажува многу за борбата за зачувување на сегашното име на македонската...

Мартин Попоски / 5:56

Шефот на македонската дипломатија, ги изненадил колегите од Србија, кога на самитот во Солун им го понудил Преспанскиот договор како модел за решавање на косовскиот проблем

Димитров го промовира Преспанскиот како модел за косовскиот проблем

Шефот на македонската дипломатија на самитот во Солун го понудил моделот на Преспанскиот договор како идеален за решавање...

Мирко Бачиќ / 25 ноември, 2018 14:07