Понатаму, притисокот од санкциите нема да ја намали нашата решеност цврсто да ги браниме руските интереси“, се вели во соопштението!

Русија спрема болни повратни санкции за Европа: ПУТИН одлучен

Руското Министерство за надворешни работи објави одговор на санкциите што вчера ги објави американскиот претседател Џо...

Мате Парлоф / 24 февруари, 2022 6:02

Меѓу другите високи функционери се вицепремиерот и претседател на државната банка ВТБ Дмитриј Григоренко, Игор Шувалов - претседател на Руската државна развојна банка ВЕБ, која игра важна улога во финансирањето на одбранбениот сектор на Русија.

Објавено кој е на мета на европските санкции против Русија

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, врховен командант на руските воздухопловни сили и Црноморската флота, водечки...

Мирко Бачиќ / 5:53

Од македонски државјани, на неа од поодамна се наоѓаат Мендух Тачи , Љубе Бошковски и екс пратеникот Џеват Адеми, а меѓу организациите фигурира и поранешната Ослободителна Народна Армија – ОНА.

БАЈДЕН НАРЕДИ ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ИМОТ И ЗАБРАНА ЗА ВЛЕЗ ВО САД НА ЛИЦА КОИ РАБОТАТ ПРОТИВ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И РЕГИОНАЛНАТА СОРАБОТКА

По декретот на американскиот претседател Бајден, со кој се најавува дека САД ќе ги става на црна листа сите кои работат против...

Рејхан Бајрами / 10 јуни, 2021 6:39

Санкциите вклучуваат забрана за добивање дозвола за извоз во САД, како и замрзнување на имотот, но и визни рестрикции за директорот Демир и уште тројца вработени, пренесува „Ројтерс“.

САД воведоа санкции за Турција

САД воведоа санкции за турскиот Секретаријат за одбрамбена индустрија, неговиот директор Исмаил Демир, како и некои други...

Рејхан Бајрами / 15 декември, 2020 7:12

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19.

480 санкции за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (07/08.12.2020 година) на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење...

Мирко Бачиќ / 8 декември, 2020 14:06

Тој додаде дека Франција ќе продолжи да се залага за МКС да може да ја исполни својата мисија на независен начин, во согласност со Римскиот статут, јавуваат француските медиуми.

ПОВЛЕЧЕТЕ ГИ САНКЦИИТЕ! Франција испрати барање до САД!

Франција денес објави дека одлуката на САД за воведување санкции кон персоналот на Меѓународниот кривичен суд е напад врз...

admin@magazin / 13 јуни, 2020 11:46

Помпео исто така рече дека американскиот Стејт департмент ставил на „црната листа“ девет лица од Јужна Африка, Хонг Конг и Кина, како и тројца Иранци вклучени во „значајни трансакции со иранската нафта“.

АМЕРИКА ВОВЕДЕ НОВИ САНКЦИИ НА ИРАН: Нема трговина со нафта!

Соединетите држави воведоа нови санкции кон Иран и продолжуваат да вршат економски притисок, истовремено нудејќи помош...

admin@magazin / 18 март, 2020 10:53