СДСМ на овие избори има двојно потешка задача од сите други, бидејќи ќе треба во „симултанка на две табли“ да ги победи и ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ истовремено. И тоа во ситуација кога Мицкоски и Ахмети имаат силни егзистенцијални причини за теренска и политичка изборна соработка. Тоа нема да им биде ни претерано тешко, бидејќи целата меѓусебна „соработничка“ инфраструктура (минус Мијалков) им е нечепната, која на почетокот (2008) беше тешко воспоставена, но потоа внимателно се негуваше и развиваше во „златните години“ на нивната режимска кооперација за време на Груевски.

Орданоски: Изборната симултанка на Заев и СДСМ

Концептот на партиската мултиетничност, како рефлексија на македонската реалност, ќе доживее таква критична промоција,...

Катерина Крстиќ / 28 февруари, 2020 11:21

И несудениот кандидат за челник на СЈО, поранешен миленик на премиерот Заев, професор Калајџиев, смета дека нацрт законот на ВМРО - ДПМНЕ за целосна амнестија е правата опција

Калајџиев призна дека законот за амнестија на ВМРО – ДПМНЕ е “почиста опција”

Поранешниот прв човек на Хелсиншкиот комитет за човекови права, несудениот Специјален Јавен обвинител, Гордан Калајџиев...

Мартин Попоски / 11 декември, 2018 7:39

Политичкиот аналитичар и новинар, Орданоски со колумна во која ја најавува цената која СДСМ, Заев и Спасовски ќе ја платат на следните избори за бегството на Груевски

Како и да го завртат, Заев, Спасовски и СДСМ, за ова ќе си платат политичка сметка

Новинарот Сашо Орданоски, кој важи за одличен познавач на партиските политики како и партиската подвоеност во СДСМ, во своја...

Мирко Бачиќ / 30 ноември, 2018 9:19

И бројните "независни" партиски аналитичари, идеолози, професори и новинарски пера во отворен повик премиерот Зоран Заев да ја плати политичката цена за актуелната ситуација

Орданоски: Заев мора да си плати цена за ова што се случува

Бројни политички активни идеолози, партиска академснка јавност, па дури и независни политички новинарски пера, за моменталната...

Мартин Попоски / 15 ноември, 2018 13:08

По Јанчев и Мијалков со текстописец, Орданоски во обидот да го дискредитира претседателот на ВМРО - ДПМНЕ, Мицкоски, напишал многу текст но малку аналитичка содржина

Орданоски е тесктописецот на “началникот”?

По писмото на Митко Јанчев кое го напиша Никола Тодоров, и Мијалков корисник на услугите на “добри” пишувачи. Писмото...

Мирко Бачиќ / 29 октомври, 2018 6:20

Сашо Орданоски во 2009 година најави дека наскоро нема да има интернет и тој ќе згасне, скоро 10 години подоцна ни Орданоски не може да го замисли животот без интернет

Орданоски: Интернетот е измислен од Пентагон и ќе згасне (аудио)

Познатиот новинар на 1ТВ, Сашо Орданоски, во 2009 година на трибина најави дека наскоро нема да има интернет и тој ќе згасне. Ви...

Перо Милчин / 28 октомври, 2018 15:33