Марки-Зај, во објава на Твитер нагласи дека станува збор за „криминални мигранти населени од (партијата) ФИДЕС“ на актуелниот унгарски премиер Виктор Орбан.

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Северна Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Лидерот на граѓанското Движење „Унгарија на сите“ (МММ) и кандидат на здружената унгарска опозиција за премиер Петер Марки-Зај...

Перо Милчин / 28 октомври, 2021 12:27

Агенцијата ќе ги информира сите здравствени работници како да ги детектираат знаците на згрутчување на крвта кај пациентите, а предупредувањата во упатството за „Астра Зенека“ ќе бидат актуализирани и ќе го содржат згрутчувањето на крвта како можна последица од оваа вакцина.

ЕМА: ДА СЕ ПРОДОЛЖИ СО ВАКЦИНАЦИЈА НА „АСТРА ЗЕНЕКА“

Европската агенција за лекови (ЕМА) потврди дека постои поврзаност помеѓу вакцината на „Астра Зенека“ и згрутчувањето на...

Сара Фемина / 8 април, 2021 7:10

Неприфатливо е што 70 проценти од дозите на вакцини досега се дистрибуирани на граѓани од само 10 земји, а некои земји немаат ниту една доза, вели таа.

СТО: Компаниите мора да произведат доволно вакцини или да издаваат лиценци

Фармацевтските компании треба да произведат доволно вакцини против Ковид-19 за сите луѓе во светот или доброволно да ја споделат...

Сара Фемина / 3 април, 2021 21:59

Турција во моментов е на петтото место во светот според бројот на заразени на дневна основа.

РЕКОРД ВО ТУРЦИЈА: Има 44.756 заразени за едно деноноќие

Турција регистрираше 44.756 нови случаи на инфекција со коронавирус во последните 24 часа, најмногу од почетокот на пандемијата,...

Рејхан Бајрами / 21:38

„Лепливи бомби“, кои можат да се прицврстат на возилата и да се активираат од далечина, беа запленети за време на рациите извршени претходните месеци во Кашмир, изјавија за Ројтерс тројца високи служби за безбедност.

МАГНЕТНИ БОМБИ ЈА ЗАГРИЖИЈА ИНДИЈСКАТА АРМИЈА: Откриени во Кашмир и создадоа хаос во Авганистан!

Безбедносните сили кои се борат со повеќедецениски бунт во контролираниот дел од Индија дел од Кашмир се вознемирени од...

Мирко Бачиќ / 28 февруари, 2021 12:21

Кризата „Ковид-19“ е најголемиот тест за светска солидарност “, подвлекуваат тие, додавајќи дека само едно место во светот е под влијание на овој вирус, сите луѓе и економии ширум светот се загрозени.

МЕРКЕЛ И МАКРОН СО ЗАЕДНИЧКА ПОРАКА: Светот ќе биде поинаков по пандемијата – Ова е најголемиот тест за светска солидарност!

Пандемијата на корона вирусот дава шанса за нов поредок во светската политика, сметаат германската канцеларка Ангела Меркел...

Мирко Бачиќ / 3 февруари, 2021 15:12

Оддалечено е околу 30 километри од брегот на Сао Паоло, Бразил, и од воздухот изгледа зачудувачки убаво - сонце и опкружено со кристално чисто море.

ОВДЕ ЖИВЕАТ НАЈСМРТОНОСНИТЕ ЗМИИ НА СВЕТОТ: Овој остров е оддалечен 30 километри од Сао Паоло, а еве неколку страшни приказни поврзани со него

Змискиот остров не е замислена локација од кошмари или ужас, туку вистинско место кое луѓето навистина го нарекуваат, иако...

Рејхан Бајрами / 11 јануари, 2021 7:54

Путин докажа дека тој не е само мој, туку и пријател на народот во Белорусија.

Лукашенко порача: Путин докажа дека не е само мој, туку и пријател на народот во Белорусија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека верува дека претседателот на Русија, Владимир Путин, е негов...

Рејхан Бајрами / 10 јануари, 2021 17:50