Во СДСМ знаат дека поддршката кај граѓаните од ден во ден е се помала за нив. Според последните мерења на мислењето на јавноста ВМРО-ДПМНЕ води пред СДСМ со 22.5% наспроти 17.9%.


Народот се повеќе се одлучува за ВМРО-ДПМНЕ бидејќи знае кој може да ги решава нивните проблеми и кој може да го реализира ветеното.

Пиунот Ковачевски е исплашен од избори и затоа што неговиот личен рејтинг е скоро 4 пати помал од рејтингот на претседателот Мицкоски. Имено 17.7% од граѓаните даваат поддршка за претседателот Мицкоски, додека само 5.5% за Ковачевски.

Јасно е зошто е стравот во СДСМ. Но тие мора да сфатат дека иднината на државата не смее да биде заложник на нивната желба за власт.

ВМРО-ДПМНЕ уште претстојната недела ќе поднесе законски измени до собранието со цел укинување на техничката влада пред избори, со што ќе може да се распишат избори веднаш и во рок од 45 до 60 дена како што е согласно Устав пропишано да се одржат избори.

Истовремено ги повикуваме и малите партии да се охрабрат и да излезат од владата на ДУИ и СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржи една изборна единица, ако се искрени кон јавноста владата ќе ја напуштат веднаш.

Очекуваме одговорност од сите политички чинители. Само брзи предвремени парламентарни избори се решение за состојбата во која не донесоа СДСМ и ДУИ.

СДСМ и пиунот Ковачевски бегаат од избори затоа што знаат дека ќе ги изгубат

СДСМ и пиунот Ковачевски бегаат од избори затоа што знаат дека ќе ги изгубат. Во СДСМ знаат дека поддршката кај граѓаните...

Мартин Попоски / 23 јануари, 2022 10:25

На Фејсбук Мицкоски напиша дека во текот на 2021 година приходите во буџетот изнесувале околу 3,55 милијарди евра, а расходите биле околу 4,18 милијарди евра.

Мицкоски: Владата лани секое семејство го задолжи за 77.500 денари

Во текот на минатата година Владата го зголеми долгот за над 5 проценти, односно секое четиричлено семејство го задолжи за...

Мирко Бачиќ / 6 јануари, 2022 13:48

Брзата реакција на ВМРО-ДПМНЕ и гласот на народот го спречи овој грабеж.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта ја стопира продажбата на Славија

Стопирањето на продажбата на Славија е признание за матниот бизнис, ВМРО-ДПМНЕ и јавноста го разоткрија овој криминал, за...

Рејхан Бајрами / 26 декември, 2021 10:49

Ковачевски освен најтесното раководство ќе го избере и Извршниот одбор, во кој се очекуваат изненадувања. Според ТВ24, во новиот ИО ќе има место за дел од поранешните високи партсики функционери, но ќе останат и дел од актуелните.

Бисера Костадиновска Стојчевска и Нина Фити во игра за потпретседателки на СДСМ

Пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска, која јавноста ја запамети по тоа што прва во скафандер гласаше во Собранието...

Перо Милчин / 25 декември, 2021 18:48

Вакви примери се очекува во иднина да има се повеќе и секако дека зголемувањето на трошоците за струја кај компаниите ќе се одрази врз покачувањето на цената на многу производи, што пак од своја страна ќе предизвика зголемување на инфлацијата и дополнително намалување на животниот стандард.

Народот ја плаќа цената од либерализацијата на електричната енергија спроведувана од сите досегашни влади

Енергетската криза прогласена од Владата на почетокот од минатиот месец, наместо 30 дена, веројатно ќе потрае до крајот на...

Сара Фемина / 16 декември, 2021 20:16

– Согласно со процедурите ќе имаме седница Централен одбор на која ќе ги информирам за разговорите со коалиционите партнери. Планирам да предложам неколку нови членови на ЦО и раководство на партијата кое ќе вклучува членови и на постојното, но и нови лица, изјави Ковачевски за ТВ24 по примопредавањето на функцијата претседател на СДСМ од досегашниот лидер Зоран Заев во седиштето на партијата.

Ковачевски не откри детали кој ќе замине, а кој ќе остане.

Ковачевски: Промени во раководството на СДСМ ќе има

Ковачевски порачувам да ги чува вредностите на СДСМ, солидарноста, слободата демократијата, еднаквоста помеѓу граѓаните....

Мирко Бачиќ / 15 декември, 2021 20:31

„Ковачевски посетил курс на Харвард од неколку дена, кој може да го посети секој еден кој може да плати десетина илјади евра за таа намена.

ВМРО-ДПМНЕ: Ако завршил на Харвард, Ковачевски ќе има алумни-број

Новиот лидер на СДСМ Димитар Ковачевски лаже за диплома на Харвард, повторно обвини денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Ковачевски...

Перо Милчин / 12:31

Тој е предавач на додипломските, постдипломските и докторските студии и е автор на голем број научни трудови од областа на економија и менаџмент објавени во меѓународни научни списанија и конференции

Кој е Димитар Ковачевски – наследникот на Зоран Заев

Според биографијата објавена на официјалната страница на Владата, 47-годишниот Димитар Ковачевски е роден во Куманово. Доктор...

Мирко Бачиќ / 13 декември, 2021 7:09