„Врховниот лидер Ким Јонг-ун им се заблагодари на работниците кои искрено и со сето срце придонесоа за создавање на градот Самјонг“, пишува весникот, не прецизирајќи, меѓутоа, детали за тоа кога е испратено писмото и каде се наоѓа Ким.

ЦЕЛ СВЕТ МИСЛИ ДЕКА Е НА СМРТНА ПОСТЕЛА А ТОЈ ПИШУВА ПИСМА: Еве на кој лидерот на Северна Кореја му се заблагодари!

Додека светот ги следи информациите за здравствениот статус на водачот на Северна Кореја, Ким Jонг-ун и се прашува што се...

Катерина Крстиќ / 26 април, 2020 10:38

Како што тврди заменик директорот HKSTV Hong Kong Satellite Television, телевизиска мрежа поддржана од Пекинг во Хонг Конг, Ким е мртов, при тоа повикувајчи се на  „многу цврст извор“.

Починал лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун?

Вчеравечер во речиси сите светски медиуми одекна веста за смртта на Сверникорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Медиумите во Хонг...

Катерина Крстиќ / 10:25

Даили НК, веб-страница со седиште во Сеул, објави минатата недела дека Ким закрепнува откако поминал кардиоваскуларна процедура на 12 април, осврнувајќи се на неименуван извор во Северна Кореја.

Ким Јонг Ун е во вегетативна состојба: По посетата на едно село се фатил за градите и паднал на земја!

Здравјето на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, наводно, е во вегетативна состојба откако тој претрпе неуспешна кардиоваскуларна...

Катерина Крстиќ / 25 април, 2020 19:01

Извори на „Фокс њуз“ разговарале за овие планови по контроверзните здравствени извештаи на водачот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун. Тие исто така повикуваат на претпазливост со овие извештаи, според кои Ким се соочува со опасност по живот, по кардиоваскуларна постапка.

ВИСОК АМЕРИКАНСКИ ПРЕТСТАВНИК ОТКРИВА: Имаме план ако умре Ким, секако дека ќе се вмешаме!

Владата на САД има широк план за вонредни состојби во случај на смрт на лидерот на Северна Кореја, очекувајќи масовна хуманитарна...

Катерина Крстиќ / 22 април, 2020 19:28

Нема информации ниту за неговите деца, а аналитичарите веруваат дека неговата помлада сестра и луѓето лојални на него би можеле да изберат „регенти“ сè додека наследникот не порасне доволно за да ја преземе функцијата.

КОЈ БИ МОЖЕЛ ДА ГО ЗАМЕНИ КИМ ЈОНГ УН: Важна улога би можела да има и неговата помлада сесра!

Досега Северна Кореја никогаш не објавила кој би можел да го замени лидерот Ким Јонг Ун во случај тој да не е во можност да...

Катерина Крстиќ / 10:32

Северна Кореја повторно испалила проектили во Источното море, потврдуваат службите на Јужна Кореја.

СВЕТОТ ПРЕД НОВА ВОЈНА, Северна Кореја не престанува да провоцира

Северна Кореја не престанува да ги провоцира западните сили и да испраќа порака до Америка со каков воен арсенал всушност...

Магдалена Стојмановиќ / 9 март, 2020 11:57

По третата историска средба на лидерите на Северна и Јужна, Ким Џонг ун и Мун Џае ин, гласно произлезе идејата за повторно обединување во една држава, Кореја

Трамп: Светот се промени за една година

Американскиот претседател Доналд Трамп, една година откако во ОН најостро го критикуваше севернокорејскиот лидер Ким Џонг...

Мирко Бачиќ / 25 септември, 2018 13:28

По третата средба на претседателите на Јужна и Северна Кореја, кои 70 години живееја во меѓусебна изолација, и официјално се отвори прашањето за обединување во една држава

Јужна и Северна Кореја пред обединување

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае ин одржа говор во Пјонгјанг, со кој ги повика илјадниците Севернокорејци да се стави...

Мартин Попоски / 20 септември, 2018 12:11