Ова е трета средба на претседателите на двете Кореи, кои се повеќе се приближуваат на ставот дека треба и да се обединат во една држава во скора иднина

Нов состанок на претседателите на двете Кореи

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае ин, ќе ја позиционира денуклеаризацијата како главна тема во агендата на средбата...

Мирко Бачиќ / 17 септември, 2018 14:05

По повод 70-годишнината од постоењето на Северна Кореја, во стил на Ким Џонг-ун, одражана импозантна воена парада, на која за прв пат не се обрати лично лидерот на земјата

Над 10.000 војници на парадата по повод 70-годишнината од постоењето на Северна Кореја

Воена парада по повод 70-годишнината од постоењето на Северна Кореја се одржа во главниот град Пјонгјанг. Агенцијата Јонхап...

Мирко Бачиќ / 9 септември, 2018 12:55

Ким Џонг-ун по средбата со претседателот на САД, Доналд Трамп, со покана и за посета на Руската Федерација, лично испратена од претседателот Владимир Путин

Ким со покана од Путин за посета на Русија

Претседавачот со рускиот Совет на федерацијата (Горниот дом на Парламентот) Валентина Матвиенко, изјави дека севернокорејскиот...

Мирко Бачиќ / 10:54

Во северно корејската провинција Хванхедо врне веќе 10 дена, а од поплавите животот го загубија 76 лица, 75 се сметаат за исчезнати а уништени се над 800 објекти

Во поплавите во Северна Кореја најмалку 76 мртви и 75 исчезнати

Најмалку 76 лица загинаа, а речиси исто толку се сметаат за исчезнати како резултат на големите поплави што ја погодија Северна...

Мирко Бачиќ / 7 септември, 2018 6:56

Се поизвесна средба Путин со северно корејскиот претседател Ким Џонг ун

Путин подготвен за средба со Ким Џонг-ун

Рускиот претседател Владимир Путин изрази подготвеност да се сретне со лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун објавија денеска...

Мирко Бачиќ / 15 август, 2018 8:34

Затоплувањето на односите меѓу Северна и Јужна Кореја ќе резултира со самит на првите луѓе на двете земји во септември во Пјонгјанг

Самит на двете Кореи во септември во Пјонгјанг

Според соопштението на Јужнокорејското министерство за обединување самитот е закажан за септември во Пјонгјанг Северна...

Мирко Бачиќ / 13 август, 2018 9:30

Временскиот рок ќе биде доволно мал за јасно да се означи нивото на ангажирање на Пјонгјанг.

САД наскоро ќе и даде рокови на Северна Кореја

САД наскоро ќе и постави временска рамка на Северна Кореја кој содржи спефицични барања, по историскиот самит меѓу Доналд...

admin@magazin / 25 јуни, 2018 17:45

Американските претставници во Северна Кореја започнаа разговори за подготовка на самитот

Сепак ќе има средба Трамп со Ким

Група американски официјални претставници денеска отидоа во Северна Кореја да започнат разговори за подготовката на самитот...

Македонка Димкин / 27 мај, 2018 17:57